Zwrot prowizji bankowej – w jaki sposób go otrzymać?

zwrot prowizji bankowej

Jak odzyskałem zwrot 500 zł prowizji za kredyt gotówkowy? Myślę, że ten temat może zainteresować wszystkich, którzy posiadają kredyt. Nieważne czy hipoteczny, samochodowy czy gotówkowy. Po prostu możecie odzyskać część poniesionych kosztów. Im wcześniej się za to weźmiecie, tym lepiej dla waszego portfela. Ale przejdźmy do sedna sprawy.

Prowizja i oprocentowanie kredytu

Niestety, większość instytucji finansowych, w tym banków funkcjonuje w ten sposób, że pobiera prowizję za udzielenie kredytu. Jej wielkość zazwyczaj wynosi kilka procent. Pytając o kredyt w różnych bankach często spotkacie się z zupełnie inną wysokością prowizji. Samo porównywanie wielkości prowizji nie wystarczy jednak do podjęcia decyzji o wzięciu kredytu w danym banku – istotne są również inne warunki. Warto patrzeć przede wszystkim na oprocentowanie, a najlepiej na tzw. RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania). Termin ten określa wszystkie koszty jakie poniesiemy decydując się na kredyt.

Jak uzyskać zwrot prowizji od kredytu?

Krótko mówiąc, bank zarabia na nas nie tylko stosując oprocentowanie pożyczonych środków ale i pobierając prowizję. O ile oprocentowania raczej nie zmienimy (chyba, że uda nam się renegocjować umowę (co jest bardzo trudne), to prowizję możemy odzyskać. Jak to zrobić? Najlepiej po kilku miesiącach od zaciągnięcia kredytu sprawdzić ofertę konkurencyjnych banków. Po prostu szukacie banku który udzieli Wam kredytu bez prowizji. Na mniejszy lub taki sam procent co obecny bank. Jeśli nadal będziecie mieli dobrą zdolność kredytową i zostanie wydana pozytywna decyzja kredytowa, nowy bank udzieli Wam kredytu na spłatę dotychczasowego zobowiązania, nie pobierając żadnej prowizji. Natomiast „stary” bank będzie musiał zwrócić Wam prowizję proporcjonalnie do czasu, w którym korzystaliście z kredytu. Zwrot odbywa się na Wasz wniosek, który trzeba dostarczyć do Banku osobiście lub pocztą (warto dowiedzieć się czego wymaga Wasz bank). Wniosek o zwrot jest dostępny na stronie UOKiK.

Czy jest podstawa prawna odnośnie zwrotu prowizji przez bank?

Tak, jest. Ogólnie rzecz biorąc, kredyty konsumenckie są określone ustawą z dn. 12.05.2011 r. Mówi ona jasno o tym, że:

Art.49

1. W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.

Reasumując. Zwrot dotyczy nie tylko prowizji ale również ewentualnych odsetek czy ubezpieczenia.

Ile zwrotu prowizji mogę otrzymać?

Wyliczenie kwoty do zwrotu wygląda następujaco: bank dzieli wszystkie koszty przez sumę dni kalendarzowych na jaką został zaciągnięty kredyt, po czym mnoży przez liczbę dni, o które skrócono okres kredytowania. Pozwólcie, że przedstawię to na przykładzie, będzie bardziej przejrzyście:

Zaciągnięto kredyt na 3 lata (36 rat) – okres ten obejmuje 1095 dni. Dokonaliśmy całkowitej spłaty w 180. dniu (po 6 . ratach). Liczymy więc: 1095-180=915 (liczba 915 to ilość dni o jakie skróciliśmy nasz kredyt). Następnie dzielimy: 915/1095=0,8356 czyli 83,56%. Jeśli początkowo zapłaciliśmy prowizję 1000 zł przy zaciągnięciu kredytu, przysługuje nam aż 835,60 zł zwrotu. To nie jest mała suma, prawda?

Co jeszcze musisz wiedzieć na temat zwrotu prowizji?

Początkowo banki niechętnie zwracały prowizję od wcześniejszej spłaty kredytu. Na szczęście szybko to się zmieniło po korzystnym dla konsumentów działaniach UOKiK oraz wyroku TSUE. Obecnie większość albo nawet wszystkie banki deklarują gotowość do zwrotu pobranych wcześniej prowizji.

Co ważne, o zwrot takiej prowizji możecie wnioskować maksymalnie do 6 lat od całkowitej spłaty zaciągniętego zobowiązania. Bank ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy, choć zazwyczaj odbywa się to w ciągu dwóch tygodni.

Aby otrzymać zwrot, nasz kredyt musi mieścić się w ramach pojęcia „kredyt konsumencki„. Czym on jest? Jest zobowiązaniem finansowym miedzy osobą fizyczną a bankiem. Jego wartość nie może być wyższa niż 255 550 zł lub jego równowartości w walucie obcej. Zobowiązanie nie może mieć również związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Kredytem konsumenckim będzie więc kredyt gotówkowy, pożyczka, kredyt celowy (np. samochodowy), kredyt konsolidacyjny gotówkowy, kredyt ratalny z oprocentowaniem wyższym niż. 0%. Jeśli zaś chodzi o kredyt hipoteczny – tam również można otrzymać zwrot prowizji i innych kosztów ale tutaj już wchodzi w grę inna ustawa, konkretnie ustawa o kredycie hipotecznym z dn. 23.03.2017 r.

Reasumując

Jeśli macie trochę wolnego czasu i stabilną sytuację finansową – zachęcam do skorzystania do prawa do zwrotu prowizji, który Wam przysługuje. Jest to sposób, dzięki któremu odzyskacie część kosztów poniesionych w momencie zaciągania zobowiązania finansowego. W moim przypadku kwota nie była zbyt duża (około 500 zł) ale dlaczego miałbym z tego nie skorzystać? Można powiedzieć, że jest to taki prezent od banku, do którego przenieśliśmy zobowiązanie. Z tym, że płaci dotychczasowy bank. No cóż, życie…Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *