Zielona herbata dla dzieci – plusy i minusy

Zielona herbata jest bardzo zdrowa.

Kilkanaście lat temu mało kto o niej słyszał. Teraz, zielona herbata znalazła stałe miejsce niemalże w każdej kuchni oraz restauracji. Chyba każdy słyszał, że ma wiele właściwości wpływających korzystnie na organizm człowieka. Rodzice jednak zastanawiają się nad jednym: czy dla dziecka zielona herbata będzie odpowiednia? Czy można ją wprowadzić na stałe do diety?

Zielona herbata – co to właściwie jest?

Zielona herbata obecnie jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Właściwie to jest na drugim miejscu, zaraz po wodzie. Tak, nie pomyliłem się. Nie czarna herbata wiedzie prym ale zielona. Zdziwieni? No cóż…

Wytwarza się ją z nieutlenionych (niesfermentowanych) liści herbaty, uprawianej głównie w Chinach i Japonii. Uważa się, że jest bardzo zdrowa dla naszego organizmu, głównie dzięki zawartym w niej przeciwutleniaczom i innym składnikom odżywczym.

Czy zielona herbata jest odpowiednia dla dzieci?

Przede wszystkim dużo zależy od tego, jaka jest reakcja dziecka na kofeinę. W herbacie znajduje się bowiem jej odpowiednik – teina. Jeśli więc Twoje dziecko źle reaguje po wypiciu zielonej herbaty, lepiej będzie ją odstawić. Przykładowo: może stać się nadpobudliwe, mieć problemy z zasypianiem, koncentracją i tak dalej. Bo przecież nie chcemy dodatkowo stymulować dziecka, które i tak jest wulkanem energii, prawda? Ale gdy nie zauważyłeś takich objawów po spożyciu – uważa się, że można mu ją podać (ale nie więcej niż filiżankę dziennie).

W jakim wieku można podać dziecku zieloną herbatę?

Są różne stanowiska. Zacznijmy od tego, że na pewno taki pomysł odpada w przypadku niemowląt. One w ogóle przecież nie powinny przyjmować żadnych herbatek (najlepiej mleko albo wodę). Niektórzy uważają, że zielona herbata jest odpowiednia już od pierwszego roku życia, inni natomiast każą nam czekać aż do ukończenia 10 lat. Myślę, że trzeba tutaj znaleźć jakiś złoty środek. Bo właściwie chodzi tu o to, że nadmiar jakiejkolwiek herbaty będzie się wiązał ze zbyt dużą ilością kofeiny (jak już wcześniej wspomniałem) a także z możliwością podrażnienia układu pokarmowego.

Jeśli Twoje dziecko lubi smak i zapach zielonej herbaty a Ty jesteś sceptykiem w tej kwestii – wypróbuj mieszanki, które nie zawierają teiny lub mają jej dużo mniej (np. kukicha). Kukicha w ogóle jest tutaj świetnym pomysłem, ponieważ nie dość, że ma 10x mniej kofeiny niż filiżanka kawy, to w dodatku ma 13x więcej wapnia niż znajduje się w mleku. Niezły wynik, prawda?

Korzyści dla dzieci wynikające z picia zielonej herbaty

  • Zbawienny wpływ na jamę ustną. Dzięki katechinom zawartym w zielonej herbacie, dzieci, którzy ją piją, są mniej narażone na próchnicę. Mają też bardziej świeży oddech, ponieważ zielona herbata zwalcza bakterie oraz eliminuje związki siarki, które są odpowiedzialne za nieświeży oddech.

  • Mocne kości. Uważa się, że regularne picie zielonej herbaty poprawia gęstość kości i zapobiega osteoporozie w późniejszych latach. Chcesz żeby Twoje dziecko miało mocne kości? To już wiesz co zrobić…

  • Obniża stres. Duża w tym rola przeciwutleniaczy, które są w niej zawarte. A te jak wiadomo, przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu. Ponadto odpowiadają za zwalczanie wolnych rodników, zapobieganie nowotworom i innym chorobom. Pomagają również budować odporność.

  • Reguluje ciśnienie krwi. Zielona herbata jest bardzo dobra dla całego układu krążenia. Zapobiega zatykaniu się tętnic, odpowiada za właściwą pracę serca i krążenie krwi w organizmie.

  • Właściwości przeciwwirusowe. Jest świetna w trakcie leczenia grypy i innych wirusów. A tych przecież nie brakuje w wieku dziecięcym, prawda?

Na co trzeba uważać?

Żeby było jasne – serwowanie zielonej herbaty dzieciom to nie tylko same zalety. W niektórych sytuacjach nie będzie dla nich zbyt dobra. Tak jak wspominałem wcześniej, nie będzie odpowiednia dla osób, które są wrażliwe na kofeinę. Jeśli chcesz wprowadzić dziecku zieloną herbatę do jego diety – wybierz herbatę o niskiej zawartości kofeiny. I pilnuj aby było to nie więcej niż filiżanka dziennie. Obserwuj czy po spożyciu nie ma niepokojących objawów jak choćby bezsenność, nadpobudliwość, bóle brzucha czy wymioty. W razie wątpliwości skonsultuj to ze swoim lekarzem rodzinnym. A poza tym – powinno być dobrze, o ile dziecko polubi smak zielonej herbaty.



1 thought on “Zielona herbata dla dzieci – plusy i minusy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *