Jakie są zalety czytania książek dzieciom?

zalety czytania z dzieckiem

Być może powiesz, że książki to prehistoria. Przecież żyjemy w XXI wieku. I już dawno nadeszła era czytników, smartfonów, laptopów. OK, nie neguję tego. Ale żadne urządzenie nie pomoże Ci nawiązać silnej relacji z dzieckiem jak właśnie książki. A to właśnie jedna z zalet wspólnego czytania z dzieckiem. Zapraszam do lektury!

Kiedy zacząć czytać z dzieckiem?

Zapewne poprawnym wstępem byłoby przytoczenie historii książki, i w ogóle wynalezienia druku i tak dalej. Ale nie będę Cię zanudzał. Przejdźmy do konkretów. Niektórzy zalecają czytanie książek dziecku jeszcze wtedy kiedy znajduje się w brzuchu mamy. Podobno już wtedy wykształca się zmysł słuchu. Dziecko słyszy więc nasz głos i inne dźwięki (choć pływając w wodach płodowych dźwięk może być nieco zniekształcony przez tzw. szum). Czy będzie rozumieć co do niego mówimy/czytamy? Trudno powiedzieć. O ile mówienie do brzucha doskonale rozumiem i polecam (dzięki temu przecież wypracowujemy sobie więź z dzieckiem, dajemy upust naszej miłości ;), to jednak co do czytania do brzucha jestem nieco sceptyczny. Uważam, że na czytanie jeszcze przyjdzie czas. Ale zrobisz jak uważasz.

Dlaczego warto czytać z dzieckiem?

1. Przede wszystkim wspólne czytanie z dzieckiem to inaczej pokazywanie/opisywanie otaczającego świata. Dziecko dowiaduje się jak wygląda i funkcjonuje świat. Poznaje zachowania ludzi i zwierząt, funkcjonowanie maszyn i pojazdów. O ile są to dobrze dobrane tytuły, dziecko nauczy się również obowiązujących wartości i zachowań w społeczeństwie.

2. Dziecko przyswaja nowe słownictwo, poznaje swój ojczysty język. Dzięki temu będzie mieć łatwiej w przedszkolu, szkole i późniejszym życiu.

3. Wspólne czytanie zaspokaja potrzeby emocjonalne dziecka. W ten sposób pokazujesz dziecku, że jest dla Ciebie ważne, że chcesz z nim spędzać czas, że odkładasz wtedy swoje sprawy na bok. Wzrasta jego samoocena a Ty równocześnie budujesz miedzy Wami piękną i mocną więź, która zostanie już na całe życie.

4. Motywujesz go tym samym do samodzielnego sięgania po książki i zdobywania wiedzy.

5. Rozwija się wyobraźnia dziecka, następuje wzrost koncentracji. Czytanie wspomaga również pamięć.

6. Wspólne czytanie (samodzielne też) w pewien sposób zapobiega powszechnemu dziś uzależnieniu od mediów i idąc dalej – wpływu mediów na samodzielne myślenie (może dlatego moje myślenie jest jakie jest bo od małego pochłaniałem ogromne ilości książek?). Jednym słowem – uczy myślenia. To taka alterntatywa dla mediów, które czasem ogłupiają dziecko.

7. Ciekawy sposób spędzania wolnego czasu. Zaprocentuje na przyszłość, kiedy dziecko będzie starsze i nie będzie z nudów palić skrętów pod blokiem. Przynajmniej mam taką nadzieję.

8. Uczy myślenia przyczynowo – skutkowego. Czyli: kojarzy co się stało kiedy na przykład kot przewrócił dzbanek z wodą.

Co dało nam wspólne czytanie książek – moje doświadczenia

Jeśli chodzi o nas – dużo razem czytamy. Zaczęliśmy już w wieku 6 miesięcy albo nawet wcześniej. Najpierw były to kontrastowe bajeczki, później kartonowe książeczki o zwierzątkach a obecnie prym wiodą książki o samochodach i czasopisma motoryzacyjne. A teraz przejdźmy do tego jakie są zalety czytania z dziećmi i co zdążyłem zaobserwować jak dotąd:

1. Mam wrażenie, że wspólne czytanie przyczyniło się do pogłębienia naszej więzi. Spowodowało, że spędzamy ze sobą dużo czasu, np. oglądając samochody. Warto tu zaznaczyć, że wspólne czytanie nie musi oznaczać rzeczywiście czytania. Młodsze dzieci nudzi czytanie bajek i dużo bardziej są zainteresowane kiedy opowiadamy własnymi słowami o tym, co jest na kartach książki. Ważne jest więc, żeby było dużo rysunków czy zdjęć.

2. Jestem pewien, że wspólne czytanie spowodowało dość szybki rozwój mowy u naszego syna. Nie mając nawet dwóch lat potrafił wypowiadać takie słowa, z którymi mają problem nawet 3 czy 4 latkowie. Dodam przy tym, że jego mowa jest bardzo wyraźna.

3. Wielokrotnie zauważyłem, że syn sam brał do ręki książkę czy gazetę i spędzał przy nich dobre kilkanaście minut lub dłużej, przeglądając strona po stronie.

4. Czytając – dziecko jest w stanie zapamiętać trudne słownictwo.

5. Jeśli wspólnie czytamy – dziecko będzie lubić książki.

6. Wspólne czytanie uspokaja, wycisza. Bardzo dobrze jest czytać z dzieckiem przed snem.

Więcej przemyśleń z własnego doświadczenia nie mam. Jestem jednak pewny, że będę mógł dopisywać z czasem kolejne zalety płynące ze wspólnego czytania w dzieciństwie. Nawiązując do pytania postawionego w tytule – pomyśl tylko, ile Twoje dziecko straci, jeśli nie będziesz z nim czytać… Aha, jeszcze jedno. Podobno lepiej w czytaniu dzieciom sprawdzają się ojcowie. Podobno czytanie z nimi jest ciekawsze, bardziej pobudza wyobraźnię i tak dalej… Czy tak jest rzeczywiście? Sprawdźcie sami 😉

Kilka rad w pigułce

-> czytaj z dzieckiem dużo i często (codziennie), zrób z tego swoisty rytuał

-> zaopatrz się w dużą ilość książeczek dla dzieci z obrazkami

-> opowiadaj własnymi słowami – dzieci, to lubią, szczególnie te mniejsze

-> zachęcaj do samodzielnego czytania



1 thought on “Jakie są zalety czytania książek dzieciom?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *