Scyzoryk Victorinox Handyman – idealny dla każdego

Scyzoryk, multitool, nóż, finka. Nazw jest wiele, znaczenie jedno – narzędzie pomocne w wielu sytuacjach. Nie tylko na wycieczce czy w lesie na biwaku. Będzie przydatny dla każdego. Nie tylko dla ojca. Myślę, że dla każdego. Jego funkcjonalność pokażę Wam na przykładzie bardzo popularnej i cenionej marki Victorinox.

Scyzoryk z rodowodem

Recenzowany przeze mnie scyzoryk marki Victorinox posiada 24 funkcje. Nie, nie pomyliłem się. Dwadzieścia cztery! A przy tym waży tylko 155g. Panie i Panowie – oto Victorinox Handyman. Nawiasem mówiąc świetnie pasująca do niego nazwa – z angielskiego „złota rączka”.

Szwajcarski rodowód, jak na scyzoryk przystało. Zresztą to od Szwajcarów wzięło się określenie „szwajcarski scyzoryk”. W dzisiejszych czasach kiedy jesteśmy zalewani falą taniej i tandetnej chińszczyzny, Victorinox pokazuje, że można od lat robić coś bardzo dobrze. Za przykład niech stanowi tu mój pierwszy scyzoryk kupiony w 2009 r. I nadal jest na chodzie! To znaczy w użyciu. Logo producenta lekko się przytarło i to wszystko. Zachował wszystkie funkcje. Wróćmy jednak do Handymana. Ten w użyciu jest trochę krócej ale stuknęło mu już 5 lat (stan na 2021 r.).

victorinox handyman

Do czego może się przydać i jakie ma funkcje Vicorinox Handyman?

 1. ostrze, duże
 2. ostrze, małe
 3. otwieracz do puszek
 4. śrubokręt 3 mm
 5. otwieracz do kapsli
 6. śrubokręt 6 mm
 7. przyrząd do zdejmowania izolacji
 8. rozwiertak, szpikulec i szydło
 9. korkociąg
 10. nożyczki
 11. kombinerki
 12. przecinak do drutu
 13. zaciskacz do ciężarków
 14. piła do drewna
 15. pilniczek do paznokci
 16. przyrząd do czyszczenia paznokci
 17. piła do metalu
 18. pilnik do metalu
 19. Śrubokręt 2,5 mm
 20. dłuto 4 mm
 21. hak wielofunkcyjny
 22. wykałaczka
 23. pęseta
 24. kółko do kluczy

Imponująca liczba funkcji, prawda? Oczywiście możecie stwierdzić, że nie wszystkie Wam się przydadzą. I możecie mieć rację. Zawsze jednak warto mieć kilka funkcji więcej „w zapasie”.

Z pewnością w normalnych warunkach najczęściej będziecie korzystać z obu ostrzy, kombinerek, śrubokrętów, nożyczek czy korkociągu. Ale przecież przyda się również pęseta aby na przykład wyciągnąć kleszcza gdzieś na szklaku. Dzięki pile do drewna przygotujecie patyki do pieczenia kiełbasy nad ogniskiem. Otwieraczem do butelek otworzycie swój ulubiony napój. Szpikulec pomoże zrobić otwór wymaganej wielkości. A wykałaczka… wiadomo. Sami więc widzicie, zastosowań jest mnóstwo.

scyzoryk

Scyzoryk Victorinox – polecam!

Producent deklaruje, że wszystkie ostrza i narzędzia zostały wykonane z najlepszej jakości stali nierdzewnej. Ja w to wierzę bo widzę, że nie dzieje się z nimi nic złego. Otrzymujemy również dożywotnią gwarancję na wszelkie defekty materiału bądź wykonania. Mi osobiście nie zdarzyło się aby na przykład coś się złamało. No ale ja szanuję narzędzia. Bo nóż to narzędzie. W zasadzie nie do końca nóż – raczej scyzoryk. Moim zdaniem każdy mężczyzna czy rodzic powinien taki mieć. Niekoniecznie musi to być scyzoryk Victorinox i niekoniecznie z najwyższej półki. Ale jak to w życiu bywa: tani nie znaczy dobry. Znajdźcie więc kompromis między ceną a funkcjonalnością. Bo przecież nie trzeba mieć w swoim scyzoryku tych wszystkich funkcji, które są wymienione wyżej. Czasami wystarczy dobre ostrze, kilka śrubokrętów i małe kombinerki, które z pewnością przydadzą się nie tylko w domu ale również podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu. Pamiętacie swoje dzieciństwo? Każdy chłopiec chciał mieć swój nożyk, dawniej mówiło się na to: kozik albo finka. A mężczyzna to też taki duży chłopiec… 😉

EDIT: Ostatnio odkryłem, że scyzoryk Victorinox możemy wzbogacić o dwie dodatkowe funkcje. Po pierwsze: w korkociąg możemy wkręcić dodatkowy malutki śrubokręt płaski. Po drugie: w scyzoryku jest dedykowane miejsce na szpilkę, którą po prostu tam wsuwamy. Zawsze może się do czegoś przydać.

Link do scyzoryków Victorinox i ich ceny możesz znajdziesz tutaj. Jeśli kupisz ten produkt korzystając z podanego linku, otrzymam niewielką prowizję od zakupu. Nie są to wielkie pieniądze ale z pewnością przyczynią się do rozwoju tego portalu.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *