Rola ojca w wychowaniu dziecka

rola ojca w wychowaniu dziecka
Ojciec jest idealną osobą, która może pokazać dziecku jak funkcjonuje świat.

Ojciec. Tata. Tatuś. Z jednej strony głowa rodziny i autorytet. Wzór dla swoich dzieci. Z drugiej strony – ogromna odpowiedzialność, która na nim spoczywa. Nawet najlepsza matka nie będzie w stanie go zastąpić. Czy rzeczywiście tak jest? I jaka jest rola ojca w wychowaniu dziecka?

Wychowywanie w pojedynkę

Nie oszukujmy się, w większości przypadków wspólne wychowywanie dzieci jest łatwe. Jedno z rodziców bawi się z dzieckiem, drugie gotuje obiad i tak dalej. Jest podział obowiązków, można się nimi dowolnie wymieniać. Da się żyć. Zupełnie inaczej jest kiedy zostajesz sam z dzieckiem. Musisz wszystko zrobić sam. A przy małym dziecku jest tego trochę (nawet nie wspominam o dwójce czy trójce dzieci). Ubieranie, zabawa, przygotowywanie posiłków, sprzątanie, znowu zabawa, usypianie, spacer, jedzenie, zabawa, kąpiel, spanie… Jeśli jesteś mamą małego dziecka i właśnie czytasz mój artykuł – z pewnością dobrze wiesz o czym mówię. W Polsce zazwyczaj to właśnie matka zostaje w domu z dzieckiem i towarzyszy mu przez pierwsze miesiące (lata?) życia. Niejednokrotnie musi zająć się wszystkim sama. Bo ojciec dziecka albo pracuje albo zajmuje się swoimi sprawami. W ogóle nie macie wrażenia, że niejeden facet uważa, że domem i dziećmi powinna zająć się właśnie kobieta? Na szczęście to podejście się zmienia. I bardzo dobrze bo jeśli ojciec nie spędza czasu ze swoimi dziećmi – traci bardzo dużo…

Nie wiesz ile tracisz

Niestety, ojcowie często nie zdają sobie sprawy ile przez to tracą. Jeśli nie spędzają odpowiedniej ilości czasu z dzieckiem, nie będą w stanie wypracować głębokiej więzi, która będzie ich łączyć z synem lub córką. Będą ojcami ale raczej tylko z nazwy bo prawdziwy ojciec stara się nim być i potrafi poświęcić praktycznie cały swój czas własnemu dziecku. Oczywiście – można powiedzieć, że na to jeszcze będzie czas, że jak dziecko będzie starsze to wtedy można z nim wychodzić, bawić się, wyjeżdżać i tak dalej…. Ale czy na pewno? Czy nie będzie jednak za późno? Według mnie tego czasu już nigdy nie da się nadrobić. Starsze dziecko czy nastolatek już nie będzie tak potrzebował ojca. Będą koledzy, przyjaciółki, pierwsza miłość i tak dalej.

Rola ojca w życiu dziecka

Być ojcem to w ogóle wielka odpowiedzialność, być może nigdy nie zdawałeś sobie z tego sprawy. Ojciec to to wzór do naśladowania dla syna i pierwszy mężczyzna w życiu córki. Jest nie tylko autorytetem ale i kimś odpowiedzialnym za ustalenie i przestrzeganie obowiązujących reguł, co wolno a czego nie wolno. A przynajmniej tak powinno być. Dzięki właściwej relacji z ojcem, syn uczy się jak żyć w męskim świecie, pojawia się w nim potrzeba zdobywania nowych umiejętności (chce być też „taki jak tata”). Ojciec, wyrażając uznanie dla osiągnięć syna realnie wpływa na wzrost jego poczucia wartości i pewności siebie. Tutaj trzeba też wspomnieć o wielkiej roli ojca w wychowywaniu syna. To wychowanie będzie miało wpływ na jego późniejsze życie jako dorosłego mężczyzny, męża i ojca, który kiedyś sam założy własną rodzinę. Jeśli chodzi o córkę, ojciec także ma tutaj ważną misję do spełnienia. Dzięki niemu mała dziewczynka poznaje męski świat, jakże odmienny dla niej. Poznaje inny sposób komunikowania się, wyrażania emocji i w ogóle – funkcjonowania w społeczeństwie. Relacja ojca z córką ma ogromny wpływ na to jakie będzie miała relacje z mężczyznami w dorosłym życiu. Ojciec jest dla niej wzorem, jak powinien wyglądać mężczyzna. Brzmi poważnie? Tak, dlatego nie lekceważ swojej roli w wychowywaniu dzieci. 

Daj z siebie 100% ojca

Dosłownie. Jeśli masz dziecko, warto poświęcić mu maksymalnie dużo czasu i uwagi. Dziecko tego potrzebuje. Pamiętaj, że rodzic jest dla niego najważniejszą osobą na całym świecie. A rola ojca w wychowaniu dziecka naprawdę jest nie do przecenienia. W okresie niemowlęcym jak i późniejszym chciałoby spędzać z Tobą każdą chwilę. Oczywiście matka jest też dla dziecka bardzo ważna. Ale ojciec to co innego. Prawie jak inna istota. Ponoć z Marsa? Nie wnikajmy. W każdym razie bardzo różni się od matki. Z ojcem jest zupełnie inna zabawa, inaczej spędzony czas. Niejednokrotnie ciekawiej. Matka nie zawsze ma czas i siłę na zabawę. Na ojca bardziej można tutaj liczyć. Również psychologowie zgodnie twierdzą, że ojca nie da się zastąpić.

Buduj i pogłębiaj relację z dzieckiem

Dlatego namawiam Cię na to abyś spędzał więcej czasu z dzieckiem. Pogłębiaj tą relację. Pomysłów jest mnóstwo. Przy małym dziecku, jako takie „sam na sam z dzieckiem” świetnie sprawdzi się spacer po osiedlu, oczywiście bez mamy. Starsze dziecko to znacznie więcej możliwości: całodzienna wycieczka za miasto, wspólne gotowanie lub majsterkowanie, jazda na rowerach, gra w piłkę.

Ale nie poprzestawaj na tym. Dbaj też o wspólne rytuały. Zróbcie z żoną mały podział obowiązków. Zaproponuj, że np. chcesz sam kąpać dziecko, karmić, usypiać. Tak, wiem, to drobne czynności. Ale niezwykle ważne dla dziecka. Za ich pomocą również zbudujesz i pogłębisz z nim relacje. Twoja kobieta również będzie Ci wdzięczna, bardziej wypoczęta i szczęśliwa. Zyskasz więc podwójnie!5 thoughts on “Rola ojca w wychowaniu dziecka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *