„Rok w lesie” – dlaczego warto czytać dziecku tę książkę?

rok w lesie okładka

Jakie zwierzęta żyją w lesie? Gdzie mieszkają i co robią przez cały rok? Które z nich zapadają w sen zimowy? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w książce pt. „Rok w lesie”. Tekstu tam niewiele – będziecie musieli opowiedzieć o tym dziecku własnymi słowami. Ale o to właśnie chodzi!

Przyznam szczerze, że od razu jak tylko zobaczyłem tą okładkę i przykładową stronę, pomyślałem, że musi się znaleźć w naszej dziecięcej biblioteczce. Twarda oprawa, piękne ilustracje no i tematyka tak ukochanego przeze mnie lasu. Czego chcieć więcej?

Pierwsze karty przedstawiają wszystkie zwierzęta, które pojawiają się w książce. A raczej to zwierzęta same się przedstawiają. Poza tym – reszta kart książki to ilustracje przedstawiające 12 miesięcy z życia lasu. Możecie się zdziwić ale wszystkie karty przedstawiające poszczególne miesiące nie zawierają tekstu. Zamiast tego zobaczycie tam niedźwiedzie, borsuki, lisy, wydry, bobry, łasice, żubry, dziki, mrówki, stonogi i tak dalej. Można by jeszcze tak długo wymieniać. Mnóstwo gatunków zwierząt. Widzimy tutaj także zależności przyczynowo-skutkowe, nie tylko jeśli chodzi o pory roku i zmieniające się wraz z nimi warunki pogodowe ale również te dotyczące życia zwierząt. Mam tu na myśli między innymi pojawienie się potomstwa, zapadanie w sen zimowy, zbieranie zapasów na zimę i tym podobne. Naprawdę, można długo siedzieć z dzieckiem przy tej książce i godzinami wspólnie opowiadać co widzimy na ilustracjach. A trzeba przyznać, że są one bardzo szczegółowe! Dzięki temu dziecko nie tylko nauczy się nowego słownictwa ale pozna również nazwy zwierząt i ich zwyczaje.

rok w lesie - styczeń

rok w lesie - czerwiec - las w nocy

las w listopadzie

Gorąco polecam tę książkę. Pobudza wyobraźnię, rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe a także umiejętność opowiadania, spostrzegawczość i zdolność logicznego myślenia. Świetny pomysł na długie zimowe wieczory zarówno dla rocznego dziecka jak przedszkolaka. Miłej lektury!

P.S. Pamiętajcie: jak najwięcej czytajcie i opowiadajcie dzieciom. To naprawdę wpływa na ich rozwój!

P.S.2. Odnośniki do sklepów internetowych, w których możecie nabyć „Rok w lesie” znajdziecie tutaj.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *