Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – jakie wybrać?

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – jaka jest Twoja wiedza na ten temat? Czy w ogóle zastanawiałeś się kiedykolwiek jak bardzo szkodliwe jest promieniowanie UV? Czy dzieci powinny używać okularów przeciwsłonecznych? A jeśli tak to od którego roku życia? Postaram się zwięźle odpowiedzieć na te wszystkie pytania.

Czy dzieci potrzebują okularów przeciwsłonecznych?

Odpowiedź brzmi: tak. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci są jak najbardziej wskazane. Podczas gdy dla dorosłych ochrona wzroku jest czymś naturalnym, zapominamy o najmłodszych. A to właśnie one spędzają mnóstwo czasu na świeżym powietrzu, często bezpośrednio na słońcu. To ich oczy są bardziej narażone na szkodliwe promieniowanie UV. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na szersze źrenice. Zaś niedojrzała jeszcze soczewka oka nie jest w stanie właściwie przefiltrować promieni UV.

Musisz wiedzieć również o tym, że długie przebywanie na słońcu może uszkodzić rogówkę. Zdarzają się też oparzenia słoneczne. Pamiętajmy też, że skutki nadmiernej ekspozycji na słońce mogą pojawić się dopiero po latach (np. zaćma). Dlatego warto myśleć o ochronie wzroku dziecka już od pierwszych dni jego życia. I jeszcze jedna ciekawostka: dzieci o niebieskich oczach są bardziej narażone na uszkodzenia niż te o brązowych. Nie wiedziałeś? Ja też nie.

Jak chronić wzrok małego dziecka?

A teraz kilka dobrych rad, dzięki którym zadbasz o wzrok swojego dziecka.

  • Wybierz takie okulary przeciwsłoneczne, które blokują od 99 do 100% promieniowania UVA (długie) i UVB (krótkie).

  • Zdecyduj o zakupie soczewek poliwęglanowych. Sprawdzą się szczególnie w przypadku jeśli dziecko uprawia sport. Takie soczewki będą bardziej odporne na uderzenia i zarysowania. Natomiast oprawki powinny być solidnie wykonane a zarazem lekkie i dopasowane do twarzy dziecka. Wybór jest naprawdę duży, sprawdź np. na Ceneo i zamawiaj, testuj, zwracaj w razie potrzeby.

  • Szkła powinny być w ciemnym kolorze. Te różowe czy czerwone nie będą dobrze chroniły wzroku dziecka.

  • Dbaj o dobre nawyki jeśli chodzi o noszenie okularów przeciwsłonecznych. Najlepiej żeby dziecko zakładało je zawsze podczas ekspozycji na słońce.

  • Pozwól na to aby dziecko miało coś do powiedzenia jeśli chodzi o zakup okularów. Jeśli już wybierzesz takie, które spełniają powyższe wymagania, niech dziecko zadecyduje które z nich będą najbardziej odpowiednie dla niego.

  • W upalne dni unikaj wychodzenia na słońce w godzinach 10-16. A jeśli już musisz wyjść, używajcie albo czapki z daszkiem albo okularów przeciwsłonecznych.

  • Najlepiej będzie jeśli okulary przeciwsłoneczne dziecka będą pozostawały pod Twoją opieką gdy są nieużywane. Dzięki temu unikniesz sytuacji kiedy dziecko zapomni je zabrać z domu lub zniszczy.

  • Małe dzieci (do 1 r.ż.) nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

  • Do 4 roku życia dzieci nie powinny zbyt często nosić okularów przeciwsłonecznych. Dlaczego? W przypadku tak małych dzieci okulary będą ograniczały im pole widzenia i zaburzały naturalną ciekawość poznawania otoczenia. Lepszym rozwiązaniem będzie tutaj czapka z daszkiem, która pochłania 80% szkodliwego promieniowania (dla porównania: okulary przeciwsłoneczne, nawet o wysokim wskaźniku barwienia, będą go pochłaniały „tylko” w 60%).

  • Wyjeżdżając do krajów w których panuje większe nasłonecznienie, w góry czy nad morze, koniecznie stosuj ochronę wzroku u dzieci (jest tam większa ilość promieniowania ultrafioletowego).

  • Zawsze kupuj okulary dobrej jakości. Te ze straganów zazwyczaj nie będą chroniły wzroku dziecka w należytym stopniu i mogą zaszkodzić.

Postępując według powyższych rad, pomożesz dziecku chronić wzrok i zaszczepisz w nim pozytywne nawyki w zakresie ochrony wzroku. Oczywiście ten artykuł nie wyczerpuje w całości tematu ochrony wzroku. Jeśli masz więc jakieś pytania, wątpliwości – warto skonsultować je ze swoim lekarzem lub okulistą.

P.S. A jeśli jesteśmy już w temacie ochrony wzroku, zachęcam Cię do przeczytania artykułu o dofinansowaniu do okularów korekcyjnych.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *