Odpieluchowanie – kiedy dziecko jest gotowe?

Ciągle zastanawiasz się czy to jest już ten czas? Czy Twoje dziecko jest już gotowe na odpieluchowanie? Każdy rodzic powie Ci, że zmuszanie do korzystania z nocnika nie do końca gotowego dziecka tylko przedłuży ten proces. Jak więc sprawdzić, czy Twoje dziecko jest już gotowe na porzucenie pieluch i korzystanie z nocnika? Sprawdź 10 oznak tej gotowości.

  1. Dziecko wygląda na zainteresowane tematem nocnika, majtek i łazienką.
  2. Pieluszka pozostaje sucha przez okres dwóch godzin lub więcej. Bo dziecko potrafi już nieco kontrolować swoje potrzeby.
  3. Dziecko potrafi usiąść na nocniku oraz wstać z niego.
  4. Dziecko potrafi opuścić sobie spodnie w dół oraz podciągnąć je w górę.
  5. Daje oznaki, że zbliża się „jedyneczka” lub „dwójeczka” – zwróć uwagę na mimikę twarzy, chrząkanie lub chodzenie do kąta.
  6. Rozumie słownictwo związane z toaletą jak: nocnik, kupa i siku.
  7. Potrafi zastosować się do udzielanych wskazówek. Rozumie, że zaczęło się odpieluchowanie.
  8. Narzeka na mokro w pieluchach i domaga się przebrania. Choć nie zawsze – kiedyś to działało niezawodnie, obecnie pieluszki jednorazowe są tak wygodne, że dziecko może nie odczuwać dyskomfortu z nimi związanego.
  9. Robi kupę wg niepisanego harmonogramu, np. codziennie rano, co drugi dzień itp.
  10. Chce wiedzieć jak jego rodzice robią siku. Obserwuje. Jest ciekawe tego, o co w tym wszystkim chodzi.

Takich oznak jak powyższe może być o wiele więcej. Od Ciebie jako rodzica zależy czy je zauważysz i rozpoznasz. Z własnego doświadczenia chciałbym Ci przede wszystkim doradzić: nie zwlekaj z odpieluchowaniem. Nie czekaj aż dziecko wkroczy w okres buntu. Bo wtedy będzie znacznie trudniej. Pojawi się bunt przy każdym Twoim poleceniu, każdej poradzie i tak dalej. Jak wtedy właściwie przeprowadzić odpieluchowanie?3 thoughts on “Odpieluchowanie – kiedy dziecko jest gotowe?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *