Kuchnia błotna – dlaczego Twoje dziecko powinno ją mieć?
Tak zwana błotna kuchnia pozwala dziecku działać na ile tylko wyobraźnia pozwala. Może w niej tworzyć struktury, budowle a także gotować i takie tam. Chyba każde dziecko lubi bawić się w mokrym piasku lub błocie. O kałużach nie wspominając. Dzięki błotnym kuchniom dziecko lepiej się rozwija ale o tym powiem Wam później. Kuchnie błotne są z jednej strony świetnym miejscem do zabawy a z drugiej mają w sobie coś, co można bezpośrednio doświadczyć, dotknąć. Zabawa w takim miejscu to taki trochę „powrót do korzeni”. Dziecko ma kontakt z czymś naturalnym. A raczej nie ma tego na co dzień…
Kuchnia błotna – co to takiego?
Jednym słowem, jest to kuchnia do zabawy, z tą różnicą, że zazwyczaj jest umiejscowiona na podwórku (rzadziej na balkonie). A dzieci mogą w niej tworzyć różnego rodzaju mikstury, posiłki i tak dalej. Oczywiście takie na niby, z ziemi/piasku i wody. Niezależnie od tego czy jest stworzona od podstaw czy stanowi część gotowej kuchni z zabawkowego sklepu, zapewnia dziecku mnóstwo radości. Naprawdę warto poświęcić na to trochę miejsca w ogrodzie i przynajmniej jego część przeznaczyć na miejsce do takiej zabawy. Nie dość, że dziecko przebywa na świeżym powietrzu – dotlenia się, to dzięki takiej kuchni doskonali swoje umiejętności motoryczne, uczy uważności i rozwija wyobraźnię, która jest przecież tak ważna dla jego postrzegania świata. Dziecko może eksperymentować, próbować, doświadczać.
Jak zbudować kuchnię błotną?
Główne elementy to oczywiście: trochę ziemi/piasku, trochę wody i może jakieś wiaderko lub coś podobnego. Teoretycznie to już wystarczy do dobrej zabawy. Ale żeby była ona jeszcze lepsza, warto sprawić aby nasza kuchnia naprawdę przypominała kuchnię. Tak naprawdę to nie jest nic trudnego, dość łatwo stworzyć coś co będzie tak wyglądało. Jeśli wolisz, możesz też zakupić zwykła kuchnię do zabawy i przekształcić ją na błotną. Niezależnie od tego czy tworzysz ją od podstaw czy kupujesz gotową i doposażasz, pamiętaj o kilku podstawowych elementach:
-> Źródło wody. Nieważne jakie. Może to być podłączony wąż ogrodowy, beczka napełniona wodą wyposażona w kranik na dole czy ręczna pompa. Ważne żeby dziecko mogło brać wodę np. do wiaderka. Każdy przecież wie, że trochę tej wody potrzeba. Niekiedy sporo 😉
-> Zlew – najlepiej, żeby woda, która z niego wypływa nie szła do ziemi ale żeby można było ja odzyskać.
-> Blat ze ścianką – jako miejsce pracy. Może być zrobione ze sklejki lub podobnego materiału. Byle gładki i bez drzazg.
-> Narzędzia do formowania, mieszania i tak dalej. Czyli wiaderka, pojemniki, mogą być również stare garnki czy małe patelnie.
-> Półki lub haczyki na narzędzia. Dzięki temu dziecko poczuje się jak w prawdziwej kuchni.
Same plusy
Tak jak wszystkie gry i zabawy na świeżym powietrzu, kuchnia błotna to również mnóstwo korzyści dla Twojego dziecka. Właściwa dawka tlenu? O tym chyba nie muszę wspominać. Co więcej? Podobno błoto zawiera szczególny rodzaj bakterii – jeśli mamy z nią styczność, wzrasta poziom serotoniny w mózgu. Czyli zabawa w błocie wpływa na nasze poczucie szczęścia. Brzmi super, nawet jeśli nie jest to prawda. A więc – jesteś w złym humorze? Idź pobaw się z dzieckiem do kuchni błotnej! Swoją drogą ciekawe czy dotyczy to też zabawy w piaskownicy, która jednak jest bardziej popularna niż zabawy w błocie. No ale nie dziwię się. Dziecko po zabawie z piaskiem wygląda nieco inaczej niż umorusane w błocie…
Kuchnia błotna, tak samo jak każda inna kuchnia do zabawy, pozytywnie wpływa też na umiejętności motoryczne i sensoryczne dziecka. Z własnych doświadczeń mogę również potwierdzić, że zabawa w kuchnię pomoże mu poznać przedmioty, które na co dzień tam występują oraz jak się nimi posługiwać. A to akurat jest bardzo przydatne. Bo przecież nie zamierzasz karmić swojego dziecka dotąd aż pójdzie do szkoły? Jeśli dziecko potrafi się bawić, nauczy się też posługiwać łyżką czy widelcem! Takie lepienie babek z mułu czy piasku doskonale wpłynie również na późniejszą umiejętność pisania i posługiwania się długopisem, kredkami czy flamastrami.
Kojące właściwości
Zabawa w kuchnię błotną może być też bardzo wciągająca i jednocześnie działa jak lek uspokajający. Pozwala mu się zrelaksować (znasz to uczucie podczas prac w ogrodzie? To działa tak samo). Podczas takiej zabawy dziecko koncentruje się na jakimś zadaniu (załóżmy, że chodzi o zbudowanie zamku z błota/piasku). Ta nauka koncentracji przyda mu się podczas innych czynności w jego życiu. Zapewne wynika to z tego, że zabawa w kuchni błotnej w pełni angażuje wszystkie zmysły dziecka: mokry piasek pachnie ziemią (zmysł węchu), może być zimny (zmysł dotyku), może być jednolity bądź różnorodny / z kamyczkami (zmysł wzroku), wydaje różne dźwięki podczas zabawy z wodą (zmysł słuchu). Oczywiście ma również określony smak (zmysł smaku) ale raczej nie zachęcajcie dzieci do jedzenia piasku 😉
Jest tu też miejsce dla wyobraźni dziecka. Wyobraźni, która w tym przypadku może podążać swoimi ścieżkami. Dziecko może wymyślać coraz to nowe zabawy. Co istotne, taka zabawa może być całkowicie nieuporządkowana, bez żadnych zasad. To dziecko nakreśla tu zasady. Robi to, co potrzebuje w danym momencie. Ta zabawa daje mu poczucie kontroli i opanowania. Popatrz tylko na tą dziką radość z nieuporządkowanej zabawy! Dziecko takiej nie doświadcza zbyt często. Warto mu to umożliwić! Niech więc bawi się w błocie czy piasku. Nie patrz na to, że się ubrudzi. Taka zabawa to dużo dobrego dla Twojego dziecka. Posprzątasz później 🙂
P.S. Pamiętaj o kaloszach dla dziecka! Przydają się podczas zabawy z wodą!