Kiedy dziecko reaguje na swoje imię?
Kiedy Twoje dziecko przychodzi na świat, nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że odwaliłeś kawał dobrej roboty nadając mu najlepsze i najpiękniejsze (mam nadzieję) imię na świecie. W pierwszym miesiącu życia prawdopodobnie usłyszy je setki razy zanim zorientuje się, że to słowo ich dotyczy. Ale czy wiesz kiedy w końcu zacznie na nie reagować?
Spis treści
Kiedy jest ten właściwy czas?
Dzieci bardzo szybko zaczynają reagować na otaczający je świat. Niemalże od urodzenia przekręcają główkę w stronę głosu rodziców albo uśmiechają się do ich uśmiechniętych twarzy. Przez to może się wydawać, że dziecko reaguje na swoje imię już w wieku kilku miesięcy. Ale niestety – raczej jest na to jeszcze za wcześnie. Bardziej prawdopodobne jest to, że jest to po prostu reakcja na obecność rodzica. Ale to też w porządku. Bo to oznacza, że jego słuch jest w porządku, działają mięśnie twarzy a dziecko jest związane z Twoją osobą.
Kiedy więc dziecko rozpoznaje, że wypowiadane w jego kierunku imię bezpośrednio go dotyczy? Zazwyczaj dzieje się to dopiero w wieku około sześciu miesięcy. To jeden z najważniejszych kamieni milowych i wskaźników. Wtedy wiesz, że rozwój dziecka idzie w dobrym kierunku – zaczyna sobie uświadamiać, że jest odrębną istotą. Co prawda minie jeszcze trochę czasu aby w pełni sobie zdało z tego sprawę. Niemniej jest to właśnie początek tego procesu.
Co robić aby dziecko poznało swoje imię?
Jak już wiesz, w wieku 5-9 miesięcy Twoje dziecko zacznie reagować na swoje imię, zamiast po prostu reagować na Twój głos. Co Ty możesz tutaj zrobić? Z pewnością używanie jego imienia, będzie skutecznym sposobem aby pomóc dziecku poznać to imię. Ciepły ton głosu, pogodny wyraz twarzy i unikanie używania pseudonimów sprawią, że dziecko będzie poprawnie kojarzyć imię z jego osobą. Podczas codziennych czynności (posiłki, przebieranie czy zabawa), zwracaj się po prostu do dziecka po imieniu. Dzięki temu szybciej zacznie reagować na swoje imię a przy okazji przyswoi sobie nowe słownictwo. No ale przecież już wiesz doskonale, że do dziecka powinno się dużo mówić.
Co robić jeśli dziecko nie reaguje na swoje imię?
Jeśli Twoje dziecko będzie już w wieku dziewięciu miesięcy i zauważysz, że nie reaguje na imię, zwróć uwagę na to, jak się z Tobą komunikuje. Omów to z lekarzem przy najbliższej okazji. Może to wskazywać (choć oczywiście nie musi) na zaburzenia autystyczne. Oczywiście autyzm wykrywa się u dziecka dużo później, w wieku kilku lat. Niemniej jednak test reagowania na swoje imię może być pewnego rodzaju wskazówką w jego diagnozowaniu.
Z punktu widzenia rozwoju mowy, problemy z rozpoznawaniem nazw mogą być związane z problemami z otwartością językową oraz opóźnieniem w komunikacji społecznej. Na szczęście można temu zaradzić, podążając za radami konkretnych specjalistów.