Kaszel u dziecka – poznaj 11 najczęstszych powodów
Skąd się bierze kaszel u dziecka? Nie zawsze jest to przeziębienie. Przyczyny występowania kaszlu mogą być również całkiem inne. Zapoznaj się z nimi zanim pobiegniesz do apteki po syrop przeciwkaszlowy!
Spis treści
Kaszel: suchy czy mokry?
Generalnie rzecz biorąc kaszel u dziecka (i nie tylko) dzielimy na suchy i mokry. Zazwyczaj odróżnienie z którym rodzajem mamy do czynienia nie powinno nam sprawiać problemów. Pamiętajmy jednak, że jest to bardzo istotne w celu odpowiedniej diagnozy przyczyn oraz leczenia.
Kaszel mokry jest głębszy oraz towarzyszy mu obecność wydzieliny, która może być gęsta i lepka, zielona lub żółta. Świadczy to o infekcji bakteryjnej. Mokry kaszel jest przydatny dla organizmu, pozwala pozbywać się wydzieliny pełnej drobnoustrojów, zalegającej w gardle, krtani, tchawicy, oskrzelach i płucach.
Natomiast kaszel suchy jest zupełnie inny. Występuje tutaj uczucie jakby zalegającego „piórka”, które łaskocze nas w gardle. Nie występuje tutaj wydzielina, czasami może to być kaszel duszący. Często suchy kaszel świadczy o początku infekcji i po kilku dniach przeradza się w kaszel mokry.
Kaszel u dziecka -jakie są przyczyny?
Katar
Jeśli dziecko jest jeszcze małe i nie potrafi samo wydmuchać nosa, wydzielina może spływać do gardła i powodować kaszel. Tak więc przyczyna może być bardzo błaha.
Przeziębienie
A to oznacza, że jego przyczyną są wirusy. Kichanie, katar, podwyższona temperatura oraz właśnie kaszel. Standard. Antybiotyki nic tu nie pomogą, potrzebne zaś będą leki przeciwwirusowe, przeciwzapalne i wzmacniające odporność.
Ząbkowanie
Kaszel u dziecka mogą powodować również… zęby. Okres wyrzynania się ząbków to bardzo często nadmiar śliny, która spływa do gardła i może powodować kaszel. Jeśli dodamy do tego stan podgorączkowy często towarzyszący ząbkowaniu – bardzo łatwo możemy pomylić to z infekcją. Na taki kaszel oczywiście nic dziecku nie podajemy.
Zapalenie gardła lub oskrzeli
Objawy zapalenia gardła powinny być dla Was aż nadto widoczne: zaczerwienione i bolące gardło, brak apetytu, brak łaknienia, może wystąpić gorączka i właśnie suchy (najczęściej) kaszel. Oczywiście na taką sytuację powinniśmy reagować: stosujemy produkty nawilżające i odkażające gardło oraz takie, które zmniejszają obrzęk i stan zapalny.
Natomiast jeśli oprócz gorączki i kaszlu (suchego, przechodzącego po kilku dniach w mokry) dochodzi ból w klatce piersiowej i świszczący oddech – możemy mieć do czynienia z zapaleniem oskrzeli. Wtedy obowiązkowo radzę zgłosić się do lekarza aby osłuchał dziecko i sprawdził czy przyczyną infekcji są bakterie (stosuje się antybiotyk) czy wirusy.
Trzeci migdałek
Ma on za zadanie wspomagać organizm w walce z infekcją – powiększa się aby produkować jeszcze więcej antygenów. Są sytuacje, że po infekcji nie wraca do swoich rozmiarów i jest nadal powiększony. Przez to dziecko oddycha przez usta, pobierając chłodne, pełne zarazków powietrze (oddychając przez nos jest ono filtrowane). A wtedy już krótka droga do kolejnych infekcji i chorób gardła, kaszlu, chrapania. Zalecana jest wówczas konsultacja z laryngologiem, ponieważ niekiedy konieczne jest usunięcie trzeciego migdałka.
Astma
Przyjmuje się, że astma z reguły ma podłoże alergiczne i może powodować ataki duszności w reakcji na alergen. Czasami astma może mieć jednak inne podłoże – stan zapalny błon śluzowych. Wtedy możemy zauważyć, że dziecko lekko pokasłuje, szczególnie po wysiłku fizycznym lub gdy wychodzi na zimne powietrze w zimie. Zwróćcie więc uwagę w jakich sytuacjach następuje atak kaszlu.
Alergia
Może powodować katar oraz suchy i męczący kaszel. Jeśli podejrzewacie alergię u dziecka – pomyślcie o zrobieniu testów alergicznych. Co roku alergików jest niestety coraz więcej.
Krztusiec
Mimo, że większość dzieci jest na niego zaszczepiona, mogą zdarzyć się pojedyncze przypadki zachorowań. Charakteryzuje się na początku tylko samym kaszlem, który jest dość specyficzny (oddech połączony ze świstem). Później kaszel staje się bardzo męczący, przeszkadza dziecku aby normalnie spać i jeść. Jednak nie próbujcie sami diagnozować tej choroby. Obowiązkowo do lekarza!
Zanieczyszczone powietrze
Bywa, że jest przyczyną kaszlu u dziecka. Nie chodzi tylko o powietrze z zewnątrz, znacznie bardziej groźne jest powietrze w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko razem z palącymi osobami!
Zakrztuszenie
Nagły atak kaszlu, niczym nie poprzedzony może wskazywać na to, że dziecko czym się zakrztusiło. Jeśli podejrzewacie połknięcie zabawki lub innego ciała obcego – reagujcie! Jeśli sobie nie radzicie, dziecko sinieje – koniecznie wzywajcie pogotowie a sami rozpocznijcie sztuczne oddychanie!
Nerwy i stres też powodują kaszel
Tak, mogą być przyczyną kaszlu u dziecka. Łatwo to zaobserwować – jeśli dziecko kaszle w konkretnych okolicznościach, stresujących sytuacjach a ponadto ostatnio zrobiło się nerwowe – może to oznaczać konieczność wizyty u psychologa.
A więc co z tym kaszlem u dzieci?
Powyższa lista najczęstszych przyczyn kaszlu u dzieci to z pewnością nie do końca wyczerpany temat. Moja rada jest taka: dobrze obserwujcie dziecko i okoliczności w jakich pojawia się kaszel. I zwracajcie uwagę na to jaki on jest. I najważniejsze: rozważcie wizytę u lekarza bo jak widzicie – nie zawsze jest to zwykłe przeziębienie! Radziłbym również poszerzyć nieco swoją wiedzę na temat sposobów radzenia sobie z kaszlem, zarówno suchym jak i mokrym, przykładowo na stronie Pana Tabletki.
1 thought on “Kaszel u dziecka – poznaj 11 najczęstszych powodów”