Dlaczego kangurowanie po porodzie jest ważne dla dziecka?

Ona leży wycieńczona po porodzie. Nie ma zbyt wiele sił. Lekko nie było, skończyło się „cesarką”. Siedzę obok. Bez koszulki… bo leży na mnie mój syn, skóra do skóry jak to mówią. On też jest wycieńczony. Przecież dopiero przyszedł na świat. Musiał opuścić brzuch swojej mamy, w którym czuł się tak bezpiecznie. Tam było ciemno i ciepło. Tutaj jest tyle światła i tak chłodno, że trzeba mieć ubranie na sobie. Na szczęście dla niego jest tata, do którego może się przytulić. Tak właśnie wygląda kangurowanie po porodzie.

Kangurowanie po porodzie – warto skorzystać z tego przywileju

A co ja czułem w takie chwili? Niesamowite uczucie mieć takie maleństwo na sobie. Właśnie w ten sposób – skóra do skóry. Czujesz jego oddech, jego zapach. On też. Właśnie poznaje swoje najbliższe otoczenie. Od tego momentu kiełkuje w nim świadomość, że zawsze może się przytulić do rodzica gdy jest mu źle. A ty czujesz, że kochasz bezgranicznie tą małą istotkę. Są sytuacje kiedy ojciec musi zastąpić dziecku matkę. Jedna z takich sytuacji może nastąpić zaraz po porodzie. Nie zawsze matka może wtedy przejąć dziecko i zająć się nim. Czasem rola tzw. kangurowania przypadnie Tobie. O ile Twoja kobieta rodzi w szpitalu, który to umożliwia. Na szczęście, coraz więcej szpitali w Polsce daje taką możliwość. W niektórych trzeba się o to wręcz upomnieć. Warto to zrobić.

Nie bój się kangurowania!

Nie musisz się TEGO obawiać. Nie trzeba się tu jakoś szczególnie przygotowywać. Po prostu ściągasz koszulkę i kładziesz maleństwo na siebie. Tak, wiem, nie masz jeszcze wprawy w manewrowaniu dzieckiem. Ale od czego są pielęgniarki? Pomogą, poinstruują. Bez obaw. Są nawet ojcowie, który robią sobie wtedy zdjęcie.   Kangurowanie to same korzyści zarówno dla przytulającego jak i dla dziecka. Czy wiesz, że następuje wówczas synchronizacja cieplna? Kiedy noworodek ma zbyt niską temperaturę, Twoja temperatura nieco wzrasta aby go ogrzać. Działa to również w drugą stronę – jeśli jest mu za gorąco, Twoje ciało lekko się schładza. Niesamowite, prawda?  

Jakie są korzyści z kangurowania dla dziecka?

  • Podobno wśród dzieci kangurowanych (również w następnych dobach po porodzie) jest mniejsze ryzyko wystąpienia kolek. Dzieje się tak, ponieważ ruchy naszej klatki piersiowej działają jak masaż dla brzuszka niemowlaka.

  • Kangurowane dzieci także mniej płaczą i łatwiej zasypiają.

  • Dziecko poprzez kontakt skóra do skóry poznaje również florę bakteryjną ojca. Kształtuje to jego odporność. Jest to bardzo ważne w przypadku dzieci urodzonych poprzez cięcie cesarskie. One nie mają wówczas szansy zetknąć się z bakteriami ze strony matki.

  • Kontakt ze skórą przytulającego ojca pomaga dziecku uspokoić się. Pamiętaj, że jego zmysł dotyku kształtuje się już w trakcie życia płodowego. Ma bardzo cienką skórę. Będzie więc czuło bicie Twojego serca. A kołyszące ruchy Twojej klatki piersiowej sprawią, że poczuje się niemalże jak w łonie matki.  

  • Kangurowanie po porodzie pomaga w lepszym oddychaniu. Jest to szczególnie istotne w przypadku wcześniaków u których mogą występować problemy związane z samodzielnym oddychaniem.

  • Kontakt skóra ze skórą ułatwi ogrzanie malucha, który po porodzie potrzebuje podniesienia temperatury. Bo najzwyczajniej na świecie po wyjściu z brzuszka jest mu po prostu za zimno.

  • Są jeszcze dodatkowe korzyści dla kangurujących mam. Po pierwsze: szybszy powrót do formy sprzed ciąży (kangurowanie odpowiada za przyspieszenie obkurczania się macicy i zmniejszenie krwawienia po porodzie). Po drugie: pozytywny wpływ na laktację (dziecko leżąc na mamie niejako wpływa na wzbudzenie tego procesu i znacznie go poprawia). I wreszcie po trzecie: poprawia świeżo upieczonej mamie nastrój i zmniejsza ryzyko depresji poporodowej.

Kangurowanie po porodzie – korzyści dla ojca

A są korzyści dla kangurującego ojca? Pewnie, że są! Przede wszystkim kontakt z nowo narodzonym dzieckiem powoduje nawiązanie niezwykle głębokiej więzi między Wami. Sprawi również, że będziesz się czuł bardziej pewnie jako ojciec. Bardziej zaangażowany i potrzebny. Kangurując odciążasz również swoją kobietę, która może wtedy odpocząć i poświęcić trochę czasu dla siebie albo na sen. Widzisz więc – same plusy! Jeśli masz taką możliwość – korzystaj! Również po porodzie, w pierwszych dniach, tygodniach życia Twojego dziecka. Zaprocentuje na przyszłość. Możesz mi wierzyć. A później możesz kontynuować tą piękną ideę – poprzez noszenie dziecka w chustach lub specjalnych nosidełkach. Też polecam!



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *