Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos?
Infekcja goni infekcję. Katar leje się nigdy nie kończącym się strumieniem. Co robić? Jak z tym sobie radzić? O wiele łatwiej byłoby gdybyśmy nauczyli dziecko jak wydmuchiwać nos. Wtedy pozbędziemy się przynajmniej większości infekcji. Ale od czego powinniśmy zacząć?
Spis treści
Kiedy zacząć naukę wydmuchiwania nosa?
Nie, nie zaskoczę Cię. Na to pytanie nie ma również jednoznacznej odpowiedzi. Każde dziecko jest inne i w innym tempie się rozwija. Ale przyjmijmy, że dobrym czasem będzie okres około 2-3 lat. Im wcześniej tym lepiej. Dobrze by było jakby dziecko uczęszczające do żłobka czy przedszkola miało już opanowaną tą umiejętność.
Dlaczego warto zacząć wydmuchiwać nos jak najwcześniej?
Zatkany nos wiąże się z większym ryzykiem zapalenia ucha czy zatok (dzieci mają krótsze przewody słuchowe i wydzielina wraz z bakteriami dość łatwo może dostać się do ucha). Często bywa też przyczyną długotrwałego kaszlu. Natomiast dobrze oczyszczony nos to krótszy czas infekcji. Zaś ze względów praktycznych – nie będziesz musiał/a używać różnego rodzaju urządzeń do odciągania kataru (tak, wiem, nie jest to czynność należąca do przyjemnych, delikatnie mówiąc).
Częste infekcje powiązane z zatkanym nosem prowadzą również do nieprawidłowego nawyku oddychania przez usta. Stąd już krótka droga do nieprawidłowej wymowy i seplenienia. Trudno później wykorzenić ten nawyk. A prawidłowa mowa to bardzo ważna umiejętność.
Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos?
- Przede wszystkim zacznijmy od tego, że naukę możemy rozpocząć tylko wtedy kiedy nie ma infekcji a nos dziecka jest czysty.
- Upewnij się również, że Twoje dziecko potrafi dmuchać buzią. Bez tego nie opanuje nauki dmuchania nosem.
- Skieruj uwagę dziecka na efekt, jaki powstanie po wykonaniu ćwiczenia – najlepiej wykorzystać do tego zabawę w dmuchanie kolorowych papierków albo piłeczek do ping-ponga. Jak to zrobić? Najlepiej usiąść przy stole z dzieckiem na kolanach. Następnie położyć przed sobą talerzyk z papierkami lub piłeczkę. I teraz najważniejsze – róbcie razem głęboki wdech oraz wydech, nosem oczywiście (buzia ma być zamknięta). I obserwujcie efekty, cieszcie się nimi (czyli przesuwaniem papierków/piłeczki).
- Pamiętaj, że odruch otwierania ust u dziecka będzie silny, choć z czasem osłabnie. Dziecko może podczas zabawy przytrzymać sobie usta dłonią – jest to jakiś pomysł.
- Kiedy dziecko nauczy się dmuchać nosem na papierki/piłeczkę – przejdźcie do dmuchania w chusteczkę. Na początku wycieraj mu nos, przyciskając na przemian jedną albo drugą dziurkę. Co ważne – niech dziecko nigdy nie dmucha dwoma dziurkami jednocześnie.
- Po opanowaniu nauki wydmuchiwania nosem, możesz nauczyć dziecko jak rozkładać chusteczkę i wydmuchiwać kolejno obie dziurki nosa.
Próbuj i nie poddawaj się!
Nauka wydmuchiwania przez nos może nie być łatwa. Jednak nie zrażaj się i konsekwentnie dąż do osiągnięcia tego celu. Chwal dziecko za postępy i sukcesy na tym polu. Dzięki temu wzrośnie motywacja dziecka a ono będzie wiedziało, że idzie w dobrym kierunku. Walcz o to bo naprawdę warto. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna czynność, mająca niebagatelny wpływ na zdrowie Twojego malucha.