Jak rozliczyć PIT przez Internet w 5 minut ?

Jak rozliczyć PIT przez Internet

Jak rozliczyć PIT? Możesz sprawnie to zrobić nawet w kilka minut. Samodzielnie. W tym wpisie poprowadzę Cię przez tę czynność krok po kroku i podpowiem jak poprawnie rozliczyć PIT przez Internet. Skupimy się na rozliczaniu najbardziej popularnego PIT-37, który otrzymuje każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę, zlecenie czy dzieło. Zapraszam do lektury bo uważam, że dobry ojciec powinien również ogarniać takie sprawy jak finanse swojej rodziny!

1. Jak rozliczyć PIT – uruchom aplikację e-pity

Najłatwiej rozliczyć swój PIT korzystając z darmowego, ogólnodostępnego programu online e-pity.pl. Co prawda Ministerstwo Finansów przygotowało dla Ciebie wstępnie wypełniony PIT, nadal jednak musisz wykazać dodatkowe źródła przychodów, które nie zostały tam ujęte i/lub pochylić się nad przysługującymi Ci ulgami podatkowymi i odliczeniami. Te ostatnie są szczególnie ważne z prostego powodu – dzięki nim zapłacisz mniejszy podatek, a otrzymane środki będziesz mógł przeznaczyć przykładowo na fajną zabawkę lub książkę dla Twojego dziecka.

jak rozliczyć PIT przez Internet

2. Rozliczenie PIT – samodzielnie lub poprzez wczytanie gotowych danych

Program e-pity.pl daje nam do wyboru dwa sposoby rozliczania PIT-u. Możemy samodzielnie wypełnić wszystkie wymagane pola, łatwiejsza jednak jest druga opcja: wczytanie wstępnie przygotowanego rozliczenia, sprawdzenie i ewentualna korekta.

rozliczanie podatku przez internet

3. Wybierz sposób opodatkowania

Następnie wybieramy sposób opodatkowania w zależności od tego, która opcja nas dotyczy. W tym miejscu podpowiem, że warto sprawdzić czy nie będzie dla nas korzystniej rozliczyć się wspólnie z małżonkiem (często tak właśnie jest). Jeśli nie chcemy wpisywać wszystkich swoich danych – zaznaczmy opcję „Pobierz Twój e-Pit podatnika z portalu podatki.gov.pl”.

rozliczanie wspólnie z małżonkiem

4. Zaloguj się swoimi danymi

Następny krok to logowanie. Obecnie mamy trzy opcje do wyboru:

  1. Logowanie za pomocą danych podatkowych. Tutaj będziesz potrzebować rozliczenie z zeszłego roku (PIT-37) a konkretnie dwie liczby: przychód za poprzedni rok oraz kwotę nadpłaty/do zapłaty.
  2. Logowanie poprzez Profil Zaufany.
  3. Logowanie poprzez aplikację mObywatel.

Poniższe screeny pokazują logowanie danymi podatkowymi. Moim zdaniem jest to najłatwiejszy i najbardziej popularny sposób, ponieważ wielu Polaków nadal nie korzysta z Profilu Zaufanego ani z aplikacji mObywatel. Natomiast jeśli już założyłeś sobie Profil Zaufany – śmiało możesz wybrać punkt drugi.

program e-pity

e-pit

pit-11

5. Zweryfikuj dane zaciągnięte z systemu

Teraz poświęć chwilę na weryfikację. Sprawdź czy wszystkie dane osobowe są poprawne. Jeśli posiadasz Kartę Dużej Rodziny – zaznacz w odpowiednim miejscu. Następnie wybierz rodzaj PIT-u jaki otrzymałeś od pracodawcy (najczęściej jest to PIT-11). I w końcu – zobacz, czy wszystkie kwoty, które zostały wczytane z systemu, zgadzają się z Twoim PIT-em, który masz w ręku. Jeśli te wartości nie zostały zaciągnięte z systemu – wpisz je ręcznie. Natomiast jeśli są błędne – popraw.

pit

pit

formularz PIT

5. Pamiętaj o ulgach i odliczeniach od podatku

Teraz przejdźmy do niezwykle ważnej części, od której będzie zależała Twoja kwota zwrotu/niedopłaty. Zastanów się dobrze, jakie ulgi podatkowe Ci przysługują. Najbardziej popularną ulgą podatkową jest oczywiście ulga na dziecko (lub kilkoro dzieci). Odliczeniu podlegają również darowizny, wydatki na termomodernizację, wydatki na Internet i inne. Program oczywiście bardzo przystępnie wyjaśnia na czym polega konkretna ulga.

ulgi w rozliczeniu PIT

Następnie wprowadzamy dane dziecka/dzieci. Później przechodzimy do szczegółów pozostałych ulg. Jeśli np. zaznaczyliśmy odliczenie od darowizny, trzeba będzie wpisać nazwę organizacji pożytku publicznego (np. fundacji) oraz darowaną kwotę.

rozliczanie PIT

Na końcu otrzymujemy komunikat jaka będzie kwota do zwrotu (czyli jaką kwotę otrzymamy) lub kwota wymagana do zapłaty przez nas.

e-pity

6. Uzupełnij numer rachunku i przekaż 1% podatku

Zbliżamy się do końca naszego rozliczenia. Trzeba jeszcze podać numer konta bankowego (na które ma wpłynąć ewentualny zwrot podatku). Mamy też możliwość przekazania kwoty dla organizacji pożytku publicznego w wysokości 1% naszego podatku. Uwaga: jeśli nie wpiszemy żadnej fundacji czy stowarzyszenia, ten 1% zabiera Państwo. Warto więc uzupełnić. Może znasz kogoś w potrzebie, komu mógłbyś przekazać ten 1%? Zastanów się.

przekazanie 1% podatku

7. Wyślij rozliczenie PIT do Urzędu Skarbowego

Oczywiście możesz zrobić to on-line, w tym programie: po prostu klikając „dalej”. Deklaracja jest już wypełniona i wysłana do Twojego Urzędu Skarbowego. Teraz pozostaje tylko zapisać ją i czekać na zwrot podatku, który mam nadzieję, że Ci przysługuje.

I pamiętaj: warto mieć kopię deklaracji na zapasowym dysku lub wydrukować rozliczenie – kwota z rozliczenia będzie potrzebna przy kolejnym rozliczaniu w przyszłym roku!

wysyłka PIT do Urzędu Skarbowego

Wiesz już, jak rozliczyć PIT przez Internet. Jeśli spodobał Ci się mój artykuł – udostępnij go dalej – dzięki temu będzie miał szansę dotrzeć do osób, dla których może być przydatny.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *