Bon turystyczny – garść porad

Czym jest bon turystyczny? Jak go otrzymać? Ile pieniędzy możemy dostać? Dla kogo jest bon turystyczny? Do kiedy trzeba złożyć wniosek?Spokojnie, bez paniki. Masz czas. Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz poniżej. A nawet więcej – dowiesz się jak krok po kroku zarejestrować się i otrzymać środki.

Bon turystyczny – co to jest?

Jak zapewne już wiesz, od 1 sierpnia decyzją rządzących Polacy otrzymali możliwość skorzystania z dofinansowania wypoczynku. Tym razem nie dostaniemy gotówki do ręki, tak jak to było w przypadku 500+ ale będzie to kod elektroniczny, którym zapłacimy tylko i wyłącznie za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego działające na terenie RP. Czyli: wsparcie dla branży turystycznej i wsparcie finansowe odnośnie planów wakacyjnych. Oczywiście takie jest zamierzenie. Jak to będzie w praktyce – czas pokaże. Już teraz mówi się o tym, że te środki będą wykorzystywane w inny sposób bo niejednokrotnie jeden podmiot prowadzi działalność turystyczną w formie  np. bazy noclegowej i dodatkowo ma jeszcze sklep/bar. Być może będą jakieś zmiany na tym polu, doprecyzowanie zapisów. Zobaczymy. Będę informował na bieżąco na blogu.

Bon turystyczny – komu przysługuje i ile można dostać?

No właśnie. Bon turystyczny nie jest dla każdego. Docelowo jest to forma wsparcia polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez COVID-19. Aby otrzymać bon turystyczny musisz mieć minimum jedno dziecko do 18 r.ż. Nie ważne ile zarabiasz. Czyli tak jak w przypadku 500+. Oczywiście w przypadku większej ilości dzieci, otrzymujesz więcej środków – przy dwójce dzieci jest to 1000 zł, przy trójce – 1500 zł. Rodzic dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności otrzyma więcej – 1000 zł bonu na jedno dziecko (należy wówczas złożyć oświadczenie + skan orzeczenia na swoim profilu w PUE ZUS).

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

Pełną listę podmiotów znajdziemy na:  www.bonturystyczny.gov.plwww.pot.gov.plwww.polska.travel . Baza jest na bieżąco aktualizowana, podmioty mogą się dopisywać w trakcie okresu ważności bonu (do końca marca 2022r.)

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny?

Aby otrzymać bon, musisz zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) pod linkiem https://www.zus.pl/ Rejestracja jest możliwa na kilka sposobów:

– poprzez Profil Zaufany,
– za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego
przez  system bankowości elektronicznej niektórych banków
– na stronie https://www.zus.pl/ jest opcja „Do Rejestracji”, po wypełnieniu danych trzeba udać się w ciągu 7 dni do dowolnej placów ZUS z dowodem osobistym w celu potwierdzenia konta.

Z własnego doświadczenia polecam chyba najprostszą ścieżkę rejestracji za pomocą Profilu Zaufanego (jeśli zakładałeś konto internetowe w oddziale banku, po zalogowaniu w systemie możesz bardzo łatwo założyć Profil Zaufany – ale nie wiem czy to dotyczy każdego konta i każdego banku – sprawdź jak jest u Ciebie).   Jeśli chcesz zobaczyć jak to wygląda na ekranie, zobacz poniższą instrukcję krok po kroku: Jak założyć konto na PUE ZUS? [Platforma Usług Elektronicznych]

Jak aktywować bon turystyczny?

Wbrew pozorom, bardzo prosta czynność. Logujemy się do PUE ZUS pod linkiem https://www.zus.pl/ na nasze konto, w menu wybieramy zakładkę „bon turystyczny”, klikamy „aktywuj” oraz wpisujemy numer naszego telefonu komórkowego (tak, to jest ten numer, na który przyjdzie kod SMS w momencie potwierdzania płatności w punkcie turystycznym) i adres e-mail. Po chwili widzimy komunikat o poprawnej aktywacji bonu i numer samego bonu. Jeśli chcesz zobaczyć jak to wygląda w praktyce, ZUS przygotował instrukcję video jak to zrobić krok po kroku: kliknij tutaj.

Jak działa bon turystyczny?

Wspomniałem wcześniej, że bon turystyczny działa na zasadzie kodu elektronicznego – podajemy go np. w miejscu gdzie będziemy opłacać nocleg, a płatność trzeba będzie zatwierdzić za pomocą kodu SMS (który przyjdzie na podany wcześniej numer telefonu). Bon turystyczny to świadczenie jednorazowe – otrzymujemy je tylko jeden raz ale płacić nim możemy wielokrotnie, aż do wyczerpania środków lub do daty upływu daty ważności. Saldo bonu możemy sprawdzić po zalogowaniu w PUE ZUS. Podczas płatności to Ty ustalasz wraz z osobą przyjmującą płatność jaką kwotę bonu chcesz wykorzystać. Jeśli usługa przekracza wartość bonu, możesz dopłacić w inny sposób (gotówką, kartą płatniczą, przelewem).

Infolinia i kontakt z ZUS

ZUS uruchomił specjalną całodobową infolinię, na której można zasięgać porad w sprawie bonu, wyjaśniać problemy i tak dalej. Dzwońcie pod numer: 22 11 22 111. Od razu mówię, że nie sprawdzałem czy infolinia działa. Możecie też napisać do nich maila: bon@zus.pl. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że problemy i wnioski będą rozpatrywane szybciej niż to zazwyczaj bywa w placówkach ZUS-u…

Moja opinia

Oceniając bon turystyczny, trudno nie wdawać się w niepotrzebne dyskusje o zabarwieniu politycznym. Jeśli jednak mam być szczery, pomysł z bonem turystycznym wydaje się być przynajmniej częściowo kiełbasą wyborczą. Pamiętajmy, że został ogłoszony w trakcie kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi (w mediach podkreślano, że głównym inicjatorem pomysłu był Prezydent Andrzej Duda). Z pewnością musiał mu przysporzyć zwolenników. Co jeszcze można powiedzieć o bonie? Dla pary która ma tylko jedno dziecko i jedzie na wakacje w liczbie 2+1, te 500 zł to nie jest niestety zbyt wiele. Natomiast model rodziny 2+3 (czyli 1500 zł) to już kwota, która pozwoli na więcej, tym bardziej jeśli są to małe dzieci za które nie jest pobierana opłata noclegowa. Czyli wszystko zależy od tego, z której strony patrzymy.   Z drugiej strony, bon turystyczny pozwala na wpompowanie w branżę turystyczną około 3 mld złotych. To nie tak mało, prawda? No ale jeśli Państwo stać na taki wydatek… to kto bogatemu zabroni rozdawać pieniądze?Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *