Jak kupować mniej?

jak kupować mniej?

Wiele osób zmaga się z problemem robienia zbyt dużych zakupów. Z drugiej strony mają też problem z kupowaniem niepotrzebnych rzeczy, które później są wyrzucane. Jak sobie z tym radzić? Jak kupować mniej? Poznaj mój patent na przemyślane zakupy!

Przemyślane zakupy – odwieczny problem każdego z nas?

Wydaje mi się, że najwięcej trudności to kupowanie odpowiedniej ilości produktów spożywczych. Tak aby się nie marnowały. O ile problem kupowania niepotrzebnej dodatkowej pary butów czy dodatkowego telefonu niekoniecznie nas dotyczy, to jednak zakupy spożywcze to taki standard. Niech podniesie rękę ten, który nigdy nie wyrzucił starego lub przeterminowanego jedzenia do kosza. A no właśnie! Co prawda warto czasami kupić nieco więcej produktów, które szybko zużywamy. Albo robimy małe zapasy w trudnym dla nas okresie (poród, choroba, wojna). Ale to temat na osobny artykuł. Dziś skupiamy się na minimalistycznych, przemyślanych zakupach, czyli kupujemy to co uznaliśmy za potrzebne.

Dlaczego warto kupować mniej?

Powodów może nie ma zbyt wiele. Ale jakieś są. Przede wszystkim:

  1. Oszczędzasz pieniądze. Które w dodatku możesz przeznaczyć na coś innego.
  2. Nie marnujesz jedzenia – wiadomo, ekologia i mniej produkowanych przez nas śmieci.
  3. Masz większy porządek w domu i więcej miejsca.

Jak kupować mniej?

Jest wiele sposobów na przemyślane zakupy, o których możesz przeczytać w Internecie: chodzenie do sklepu raz w tygodniu, wyrzucanie gazetek reklamowych, wybieranie się na zakupy z pełnym brzuchem i tak dalej. Oczywiście – nie neguję ich, może i się sprawdzają ale jednak to trochę problematyczne aby zapamiętać je wszystkie.

Mój konkretny sposób to: lista + torba na zakupy. Jak na zdjęciu. W praktyce wygląda to tak, że nie przejmuję się czy idę na zakupy spożywcze głodny czy najedzony, czy chodzę codziennie czy raz w miesiącu. Te aspekty po prostu schodzą na dalszy plan. Najważniejsze stają się zakupy zgodnie ze sporządzoną wcześniej listą + torba na zakupy. Nie za mała – aby pomieściła wszystko co potrzebuję ale jednocześnie nie za duża, aby nie dało się za bardzo wcisnąć do niej nic niepotrzebnego.

Konkret? Konkret! Udanych zakupów! 😉

P.S. Takich toreb jest w Internecie mnóstwo. Osobiście polecam takie z mocnego materiału i z wygodnymi uszami żeby służyła długo. Nie pamiętam gdzie się zaopatrzyłem w swoje ale podrzucam link, dzięki któremu na pewno znajdziesz coś dla siebie!Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *