Jak mleko matki wpływa na Twoje dziecko?
Karmienie piersią nie zawsze jest łatwe. Przeważnie to masa wyrzeczeń i droga przez mękę. Tak, tak nie oszukujmy się. To wcale nie wygląda tak jak przedstawiają na reklamach, w filmach i tak dalej. Ale jest ogromna liczba powodów, dla których powinieneś w tym wesprzeć swoją drugą połówkę. W tym krótkim artykule powiem Ci, dlaczego te korzyści są tak ważne dla Twojego dziecka.
Spis treści
Pierwsze 1000 dni
Właśnie ten okres życia Twojego dziecka, od momentu narodzin do około 2 roku życia, stanowi szalenie ważny okres dla jego rozwoju. Zaś rodzicom daje możliwość zapewnienia dziecku odpowiednich warunków, które będą miały wpływ na jego zdrowie w całym dalszym życiu. Mowa tu między innymi o odpowiednim odżywianiu dziecka. Jak zapewne wiesz, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie wyłącznie piersią przez co najmniej 6 miesięcy (a nawet dłużej), ze względu na długotrwałe korzyści zarówno dla dziecka jak i matki. Jakby tego było mało, wiele badań skupiających się na właściwościach mleka matki oraz jego krótko- i długoterminowym wpływie potwierdza poprawność tego zalecenia.
Dlaczego takie dobre?
Karmienie piersią jest nie tylko najlepszą formą posiłku dla nowo narodzonego dziecka. Jest także najbardziej naturalnym sposobem karmienia. Właśnie tak były karmione dzieci od początku istnienia gatunku ludzkiego. A jak wiadomo, natura najczęściej ma najlepsze i najbardziej dopasowane rozwiązania. Ale co takiego znajduje się w mleku matki, że czyni z niego niesamowity „superfood”? Przede wszystkim jest wyjątkowe źródło łatwo przyswajalnych składników odżywczych: odpowiednia ilość białka, węglowodanów i tłuszczy, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Mleko matki zawiera ogromną ilość bezcennych substancji, mówi się, że nie wszystkie jeszcze zostały zidentyfikowane. Te substancje to między innymi:
-> przeciwciała i białe krwinki
-> probiotyki (aż 600 różnych gatunków!)
-> hormony
-> czynniki wzrostowe
-> składniki posiadające właściwości antybakteryjne
-> oligosacharydy (specjalne węglowodany, które umożliwiają rozwój pożytecznych bakterii w układzie pokarmowym)
-> wielonasycone kwasy tłuszczone które wspomagają prawidłowy rozwój mózgu, oczu i całego układu nerwowego
-> cytokiny – specjalne białka biorące udział w tworzeniu układu odpornościowego
-> i tak dalej…
Korzyści zdrowotne dla dziecka:
Warto również wziąć pod uwagę, że karmienie piersią jest nie tylko takie dobre ze względu na składniki. Dzięki niemu dziecko ma stały dostęp do pokarmu, w zależności od potrzeby, w ciągu dnia i nocy. To także ogranicza Twoje wydatki związane z karmieniem dziecka. Oczywiście koszty i wygoda to mało istotna rzecz patrząc na inne długofalowe korzyści w dalszym życiu naszego dziecka. O jakich korzyściach mówimy?
-> mniejsze ryzyko śmierci noworodków
-> mniejsze ryzyko nagłej śmierci niemowląt w 1 r. ż.
-> mniejsze ryzyko wystąpienia astmy i alergii pokarmowych w późniejszych latach
-> rzadsze występowanie takich chorób jak biegunka, zapalenie płuc, zapalenie ucha, choroby dróg oddechowych, zapalenie opon mózgowych, zakażenie dróg moczowych, martwicze zapalenie jelit
-> zdrowsze zęby i mniejsze ryzyko próchnicy
-> mniejsze ryzyko otyłości w późniejszym życiu jeśli dziecko było karmione wyłącznie piersią co najmniej przez 4 miesiące
-> mniejsze ryzyko wystąpienia cukrzycy, białaczki, chłoniaka
Korzyści zdrowotne dla matki:
Na karmieniu piersią korzysta nie tylko dziecko, ale również jego matka. Owszem, jest to dla niej duże poświęcenie i obowiązek, temu nie przeczę. Na szczęście korzysta na tym nie tylko dziecko ale trochę też matka. O jakich korzyściach mowa? – wyjątkowo silny i emocjonalny związek między matką a dzieckiem – możliwość nawiązywania niewerbalnej komunikacji z dzieckiem poprzez dotyk, kontakt wzrokowy itd. – organizm kobiety koncentruje się na wytwarzaniu większej ilości przeciwciał, niezbędnych dziecku w utrzymaniu zdrowia lub powrotu do zdrowia w razie potrzeby – przyśpieszenie powrotu do formy sprzed ciąży, wskutek zwiększenia zapotrzebowania energetycznego, – mniejsze ryzyko wystąpienia raka piersi i raka jajników – mniejsze ryzyko złamań kości udowej i osteoporozy w okresie pomenopauzalnym? – opóźnienie powrotu cyklu miesiączkowego (co pomaga utrzymać właściwą ilość żelaza w organiźmie) co może działać jako forma antykoncepcji (ale jak wiemy – różnie to bywa, więc radziłbym się jednak zabezpieczać 😉 )
Słowo na koniec…
To niesamowite jak cenne dla dziecka jest mleko od własnej matki. Tyle dobra, które kobieta może podarować swojemu potomstwu. Najlepsze jest jednak to, że do końca mleko matki nie zostało jeszcze zbadane, pomimo ogromnej ilość badań na ten temat. Widzieliście na przykład, że skład mleka matki może się zmieniać w zależności od potrzeb dziecka, jego wieku a nawet pory dnia? Coś niesamowitego! Albo kolejna ciekawostka: badania (prowadzone w Polsce na Uniwersytecie Jagiellońskim) wykazały silną zależność między liczbą puntów w teście inteligencji a stażem karmienia piersią. W dużym skrócie, jeśli dziecko było karmione piersią ponad 6 m-cy, uzyskiwało wynik lepszy o 3,6 punktu niż dzieci karmione butelką.
Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że nie każda kobieta jest w stanie i może karmić naturalnie, ale jeśli ma taką możliwość i chce tego – Twoim obowiązkiem jest pomóc jej w tym i wspierać w trudnych chwilach, które z pewnością nadejdą. Ja uważam, że warto. Z ogromną korzyścią dla Twojego dziecka.
1 thought on “Jak mleko matki wpływa na Twoje dziecko?”