Jak być dobrym ojcem? Czy Ty nim jesteś?

Pewnie pomyślisz: A co to w ogóle za pytanie? Jasne, że tak. No właśnie, czy aby na pewno to takie oczywiste? Wydawać by się mogło, że wszyscy jak być dobrym ojcem. Wiele już na ten temat napisano i powiedziano. Niektórym wydaje się nawet, że nie warto go poruszać. Ale ja uważam, że warto. Ba, trzeba.

Niełatwo jest być dobrym ojcem

„Ojcem zostać łatwo, znacznie trudniej nim być.”

Słowa niejakiego Ernsta Buscha pozostają cały czas aktualne. Czy dzisiejszy mężczyzna jest świadomy czym jest ojcostwo i jak bardzo odmieni jego życie? Przytulanie słodkiego bobasa? Nakazy i zakazy? Wspólne granie w piłkę? Kupowanie prezentów? Nie. To znaczy też, ale nie do końca. Chodzi o pełną świadomość bycia ojcem. A to nie jest łatwe.

Decydując się na dziecko trzeba być świadomym, że pozwalamy mu zmienić na zawsze nasze życie i nasze przyzwyczajenia. Naszą strefę komfortu. Nie będzie już „ja” ale „ono” i „my”. Czyli trzeba będzie się dostosować. Z czegoś zrezygnować. Coś odłożyć. I to jest właśnie ta świadomość bycia ojcem, na którą często nie jesteśmy przygotowani…

Jaki jest dobry ojciec?

Wyjścia z kumplami na piwo? Realizowanie własnych marzeń i czas dla siebie? To wszystko musi poczekać oraz zejść na drugi plan. Zostałeś ojcem? To zajmij się dzieckiem i żoną, która też potrzebuje Twojego wsparcia. Nie musisz być super bohaterem. Wystarczy, że pomożesz jej w codziennych czynnościach: przewiniesz dziecko, posprzątasz w domu, ugotujesz obiad. A to nie są wcale jakieś wielkie rzeczy. Ale uwierz mi – są w stanie zmienić świat na lepsze. Wasz świat.  

Czas. Cholernie ważna rzecz w życiu Twojego dziecka. Twój czas dla Niego. Nie wystarczy, że poświęcisz mu godzinę czy dwie dziennie. Albo kupisz interaktywną zabawkę i cieszysz się, że samo się bawi. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale jesteś dla Niego całym światem. No dobrze – wspólnie z Jego mamą jesteście dla Niego najważniejszymi osobami na świecie. Twoje dziecko potrzebuje Ciebie, Twojej uwagi, Twojego czasu. Im młodsze – tym więcej tego czasu musisz mu poświęcić. Nie schrzań tego. Bo później nie będzie już okazji aby to nadrobić.

Drogi ojcze. Pamiętaj proszę: ojcostwo to ciągła troska o tą małą istotę, która przyszła bezbronna na świat. Tak, oczywiście, że będą nieprzespane noce. Będzie też płacz, bezsilność. Będą kłótnie z Twoją kobietą. Będzie także dosłownie potężne zmęczenie a może i chwile zwątpienia.

Ale to wszystko minie. Dasz radę.

Tak naprawdę jeden uśmiech Twojego dziecka potrafi to wszystko Ci wynagrodzić. Albo kiedy powie do Ciebie: „tato”. Albo kiedy da Ci buziaka w policzek. Lub powie „fajnie jest mieć takiego tatę”.  

Uwierz mi, że dla takich chwil warto żyć. Wówczas całe zmęczenie, zwątpienie odchodzi a Ty czujesz, że jesteś ojcem. Świadomym, spełnionym ojcem.10 thoughts on “Jak być dobrym ojcem? Czy Ty nim jesteś?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *