Isofix – co to jest i kiedy go używać?

Większość z nas słyszała o tym, czym jest isofix. Ale czy każdy wie kiedy można go używać a kiedy jest czas na zapięcie dziecka za pomocą pasów trzypunktowych? No właśnie, to już nie jest takie oczywiste. Pozwólcie, że podzielę się z Wami tą wiedzą.

Isofix – co to jest?

Jeśli ktoś nie wie czym jest isofix, śpieszę z odpowiedzią. Są to takie dodatkowe zaczepy montowane na tylnej kanapie (zobaczcie na zdjęciu) w większości nowszych aut. Jak nowych? Bodajże od 2006 roku stało się to standardem. Tak więc samochody starsze często nie mają takiej możliwości i wówczas fotelik trzeba montować tylko i wyłącznie za pomocą pasów.

Natomiast od producenta samochodu zależało to jak wygląda isofix w danym modelu. Mogą to być plastikowe prowadnice widoczne od razu po wejściu do samochodu, mogą być też ukryte głęboko w fotelach.

Każdy fotelik musi mieć minimum trzy punkty, za pomocą których jest zamocowany w samochodzie. Jeśli chodzi o foteliki montowane za pomocą isofix, są to dwa punkty w zagłębieniu fotela oraz dodatkowy tzw. top-tether najczęściej znajdujący się na plecach fotelu samochodowego.

Isofix – czy warto z niego korzystać?

Tak. Uważam, że warto. Zresztą nie tylko ja. Dlaczego? Ponieważ isofix dodatkowo stabilizuje fotelik i w razie zderzenia pomaga go utrzymać na miejscu. Fotelik montowany na same pasy bezpieczeństwa nigdy nie będzie aż tak stabilny jak przy mocowaniu isofix. No chyba, że ma dodatkową nogę stabilizującą oraz pasy kotwiczące.

To po pierwsze. A po drugie – isofix zapewnia daleko idącą wygodę jeśli chodzi o montaż fotelika. Wystarczy wpiąć albo wypiąć. Ot i cała filozofia.

Isofix – do kiedy stosować?

Teraz spójrzmy na to, w jakich fotelikach stosujemy isofix a w jakich musimy już przejść na pasy trzypunktowe:

Fotelik 0-13 kg/0-18 kg – do tej grupy fotelików często możemy dokupić tzw. bazę, która jest mocowana właśnie do systemu isofix. Dzięki temu fotelik jest bardziej stabilny a my nie popełniamy błędów montażowych.

Fotelik 9-18 (przodem do kierunku jazdy) – tutaj isofix jak najbardziej również możemy zastosować.

Fotelik 9-25 (tyłem do kierunku jazdy) – możemy montować na isofix ale tylko do określonej wagi dziecka. Najczęściej jest to 18 kg. Dlaczego? Bo isofix jest przewidziany do wagi 33kg – jeśli więc fotelik waży np. 14 kg i dodamy do tego 18 kg wagi dziecka, wychodzi nam już 32kg – a więc górna granica wytrzymałości isofix.

Fotelik 9-36 – w tej grupie fotelików rzadko możemy spotkać isofix. A jeśli już jest to tak samo jak powyżej – zazwyczaj jest stosowany do określonej wagi dziecka. Chociaż są też takie, które są mocowane za pomocą 3 pasów + dodatkowo na isofix.

Fotelik 15-36 – tutaj również zdarzają się foteliki z isofix ale generalnie wygląda to tak, że dziecko jest już na tyle duże, że korzysta z pasa trzypunktowego a isofix (jeśli występuje) dodatkowo stabilizuje fotelik w samochodzie.

Mam nadzieję, że pomogłem wyjaśnić wątpliwości. Pamiętajcie jednak o tym, żeby zawsze czytać instrukcję obsługi i montażu fotelika a najlepiej dokonać zakupu w punkcie sprzedaży fotelików. Sprzedawca będzie mógł dobrać konkretny fotelik do danego modelu samochodu i do wzrostu/wagi dziecka. I najważniejsze – fotelik jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa a jak wiadomo – na bezpieczeństwie dziecka nie warto oszczędzać! Tym bardziej, że coraz częściej podróżujemy z dziećmi i coraz więcej czasu spędzamy w samochodach.

Wybór fotelików jest ogromny. Przed wizytą w sklepie warto rozejrzeć się trochę po dostępnych modelach w Internecie. Jeśli kupisz ten produkt korzystając z podanego linku, otrzymam niewielką prowizję od zakupu. Nie są to wielkie pieniądze ale z pewnością przyczynią się do rozwoju tego portalu.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *