Dofinansowanie do okularów – jak je otrzymać?

Problemy ze wzrokiem to temat, który dotyczy nas rodziców coraz częściej. Nieprzespane noce, życie w biegu, brak czasu dla siebie – wszystko to sprawia, że nasz wzrok już nie jest taki jaki być powinien. Warto wiedzieć, że są sytuacje kiedy przysługuje nam dofinansowanie do okularów czyli dodatkowe środki na zakup oprawek i szkieł do korekcji wzroku.

Jak ubiegać się o dofinansowanie do okularów od pracodawcy:

  • Musisz być zatrudniony na umowę o pracę (możesz być także praktykantem lub stażystą). Jeśli jesteś na zleceniu lub umowie o dzieło – niestety ten temat Ciebie nie dotyczy.
  • Nie jest istotny staż pracy – nawet jeśli jesteś nowym pracownikiem możesz ubiegać się o refundację.
  • Kwota zwrotu niestety nie została określona w przepisach. A szkoda. Zależy więc od danego pracodawcy. Może on sfinansować część lub całość poniesionych kosztów. Ale raczej nie licz na to, że dostaniesz zwrot za szkła z najnowszymi oprawkami Ray-Ban za 2000 pln-ów.
  • Zwrot przysługuje jedynie na okulary a nie na soczewki kontaktowe. No chyba, że Twój okulista stwierdzi, że w Twoim przypadku soczewki będą bardziej odpowiednie w leczeniu wady wzroku. Wtedy możesz.
  • Nie każdy pracownik może ubiegać się o dofinansowanie – dotyczy to jedynie tych, którzy przynajmniej połowę swojego czasu pracy spędzają przy komputerze. Przykład: masz 8-godzinny dzień pracy? Aby się kwalifikować do zwrotu kosztów musisz spędzać min. 4 godziny przy komputerze, laptopie czy nawet smartfonie (jeśli np. zajmujesz się obsługą social media).
  • Musisz mieć zaświadczenie lekarskie. Nie idź do prywatnego lekarza ale załatw sobie takie, które zostało wystawione podczas badań wstępnych lub okresowych.
  • Pamiętaj o tym, że będziesz potrzebować rachunek/fakturę wystawioną na podmiot który Cię zatrudnia. Czyli: za okulary płacisz Ty, następnie przedstawiasz fakturę swojemu pracodawcy i na tej podstawie może dokonać zwrotu całości/części poniesionych przez Ciebie kosztów.
  • Jak często można ubiegać się o dofinansowanie do okularów? To już zależy od pracodawcy. Z reguły co dwa-trzy lata. Chyba, że uznasz, że wzrok bardzo Ci się pogorszył przed upływem tego okresu – wówczas możesz pójść wcześniej na badania kontrolne.

Jak widzisz, jest trochę warunków, które trzeba spełnić aby otrzymać dofinansowanie do zakupu okularów. Warto jednak mieć wiedzę na ten temat i mądrze z niej korzystać. Jest również dofinansowanie do okularów w ramach NFZ, jednak jest tak niewielkie, że nie będziemy się zagłębiać w ten temat. Znacznie więcej otrzymasz jako pracownik w danym miejscu pracy.

Zobacz więcej moich artykułów na temat zdrowia.1 thought on “Dofinansowanie do okularów – jak je otrzymać?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *