Dobre relacje z dzieckiem – zasada trzech minut

dobre relacje z dzieckiem

Ile czasu spędzasz codziennie ze swoimi dziećmi? Czy w ogóle zwracasz na to uwagę? Z reguły większość rodziców poświęca dzieciom czas po szkole lub przedszkolu, je z nimi kolacje, przygotowuje do snu i całuje je na dobranoc. To dość uproszczona rutyna ale okazuje się, że z reguły rodzice zapominają o najważniejszym – o tzw. zasadzie trzech minut. A to podstawa ku temu aby mieć dobre relacje z dzieckiem.

Czym jest zasada trzech minut?

Definicja tego pojęcia jest prostsza niż myślisz. Chodzi o to, aby za każdym razem kiedy widzisz się z dzieckiem, powinieneś mu poświecić trzy minuty. Bez względu na to, czy odbierasz je po kilkugodzinnym pobycie w przedszkolu czy widzisz się z nim po 30-minutowej nieobecności. Istotne jest to, żeby uklęknąć na poziomie oczu dziecka i cierpliwie wysłuchać co ma nam do powiedzenia. Po prostu spójrz mu w oczy i słuchaj. Pokaż, że ci na nim zależy.

Zasada trzech minut – jak wpływa na dobre relacje z dzieckiem?

Psycholodzy twierdzą, że dziecko w pierwszych minutach od zobaczenia się z rodzicem, opowiada mu wszystko to, co zapamiętało i to, co było dla niego najważniejsze. Jest bardzo podekscytowane, że może podzielić się swoimi przeżyciami. Jeśli będziesz więc ignorować zasadę trzech minut, bardzo szybko sprawisz, że twoje dziecko będzie czuło się zaniedbywane. I po prostu zapomni poinformować cię o ważnych szczegółach swojego życia. Albo stwierdzi, że niektóre fakty nie są na tyle istotne aby ci o nich opowiadać. Idąc dalej – wkrótce przegapisz wszystko, co dzieje się w życiu twojego dziecka.

Czego trzeba unikać aby mieć dobre relacje z dzieckiem?

Oczywiście nie traktuj trzech minut jako jakiegoś wyznacznika. Te trzy minuty mają Ci tylko przypominać ile minimum trzeba poświęcić dziecku aby opowiedziało Ci co działo się pod Twoją nieobecność. Możesz a nawet powinieneś spędzać z dzieckiem tyle czasu ile tylko chcesz. Niektóre dzieci będą potrzebowały więcej czasu aby wszystko dokładnie Ci zrelacjonować. Nie powinieneś im w tym przerywać. Zresztą, chyba 5 czy 10 minut to nie jest jakiś problem aby je poświęcić dla swojego dziecka?

Dodatkowe zalecenia

Co jeszcze dobry rodzic może zrobić aby wzmocnić dobre relacje z dzieckiem? Myślę, że warto poświęcić trochę czasu na wspólne zainteresowania. Przykład: zarówno ty jak i twoje dziecko uwielbiacie samochody? Może w takim razie zabawa w wyścigi lub przeglądanie czasopism motoryzacyjnych? Albo może oboje uwielbiacie układać puzzle lub grać w gry planszowe?

Możesz też sprawić, aby twoje dziecko wiedziało, że je wysłuchałeś. Po prostu powtórz informacje uzyskane od dziecka celem upewnienia się, że dobrze je zrozumiałeś.

Nie okazuj też sztucznego podekscytowania – dziecko z pewnością to wyczuje. Twoje zainteresowanie jego sprawami powinno być jak najbardziej naturalne.

Warto wracać do rozmowy z dzieckiem o jego przeżyciach. Dzięki temu dodatkowo pokażesz mu, że pamiętasz o tym co ci wcześniej opowiadało. Dasz mu znak, że interesujesz się, że jest to dla ciebie ważne tak samo jak dla niego.

Ważne

Zawsze podkreślam, że warto spędzać czas ze swoim dzieckiem. Im więcej tym lepiej. Tym lepszą relację sobie wypracujesz. Nie zwracaj uwagę na brednie niektórych, którzy twierdzą, że dziecku nie wolno poświęcać zbyt wiele czasu bo go za bardzo przyzwyczaisz do siebie. To tak samo jak z noszeniem dziecka w wieku niemowlęcym – całkiem dużo ludzi i „ekspertów” uważa, że to nie jest dobre, bo potem dziecko się przyzwyczaja, wymusza, bla bla… Pamiętaj, że finał jest zawsze taki sam: ty będziesz mieć dobre relacje z dzieckiem a „eksperci” będą chcieli cały czas budować i naprawiać tą relację, często z mizernym skutkiem.

A czy ty kierujesz się zasadą trzech minut? A może stosujesz ją intuicyjnie i zawsze słuchasz o tym, co dziecko ma do powiedzenia? Daj znać w komentarzu!Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *